تدریس حجامت استاد طالقانی جلسه ۴

?تدریس حجامت
?مدرس: استاد طالقانی
?جلسه چهارم
♻مورخه ۹۵٫۱۰٫۲۵
????????????

♻الحمدلله الذی هدانا لهذا وما کنا لنهتدی لولا ان هدانا الله.
?سلام علیکم. خداوند را شاکریم که توفیقی بما دست داد در خصوص بحث شریف حجامت در خدمت مردم عزیز کشورمان باشیم و مروج این سنت معصومین و روش پیشگیری ودرمانی بسیار قوی وکارآ باشیم.

?حجامت نسبت به سایرروشهای درمانی متداول چه مزیتهایی دارد؟

?بطور کلی حجامت یک روش درمانی بدون عوارض جانبی است و اگر به صورت تخصصی ازآن استفاده شود برتری های فراونی نسبت به روشهای درمانی جاری مانند مصرف داروهای شیمیایی وجراحی دارد.
مزیتهای درمان با حجامت می توان بطور خلاصه بدین شرح بیان کرد:
?۱- حجامت در صورت انجام صحیح یک روش درمانی بدون عوارض جانبی است .
?۲- حجامت برای تمامی سنین به جز چهار ماه اول زندگی کاربرد دارد.

?۳- حجامت با حداقل توان فنی و تجهیزات اجرایی می تواند بیماریهای سخت و مزمن را درمان کند.

?۴- حجامت هیچگونه وابستگی فنی؛ علمی و ابزاری به خارج از کشور ندارد.

?۵- حجامت یک رفتار درمانی سرپایی است و نیازی به تجهیزات بیمارستانی ندارد.
?۶- درحجامت فاکتورهای مداخله گر وجود ندارد و یک رفتار کامل موجب درمان می شود.

?۷- حجامت یک دستور دینی است، توان جلب تاثیرات روانی درآن بالاست و از این طریق علاوه برافزایش سطح درمان پذیری موجب تقویت فرهنگ و اعتقادات مذهبی و ارتباط انسان با خدا می شود.

?تفاوت حجامت وخونگیری

?خون گیری یک روش ابداعی است که برای تأمین نیاز بیماران بکار گرفته شده ودر هنگام کم خونی مفرط، وجود برخی بیماری های خونی مانند هموفیلی و در هنگام جراحت ها بکار می رود در برخی موارد خونگیری از بیماران دارای غلظت خون به منظور کاهش غلظت خون و یا دریک مقطع به منظور کاهش بار قلب تجویز می گردد.
در این صورت خون گرفته شده دفع می گردد.
خون گیری به منظور کمک به بیماران
نیازمند باید از خون سالم باشد.
فاکتورهای سلامت خون از دو طریق بررسی وضعیت بالینی وکیفیت خون اهدا کننده روشن می شود.

?در برخی از اظهار نظرها که در مطبوعات و برخی جزوات منتشر شده به چشم می خورد مدعی شده اند که خون گیری جاری در سیستم پزشکی همان فصد مصطلح در طب سنتی و طب اسلامی است که جایگزین حجامت شده و کارآئی هایی که برای فصد در طب سنتی ادعا شده است را به خونگیری منتسب می دهند.

 

چنین اظهاری غیر واقعی و ناشی از بررسی سطحی است.

?البته در برخی از منابع طب سنتی مربوط به دو تا سه قرن قبل نشان دهنده، انتقال خون از فردی به فرد دیگر بصورت مستقیم می باشد، لکن در منابع قدیم مدرک معتبری وجود ندارد که انتقال خون بعنوان یک روش شایع رفع کم خونی ناشی از جراحی ویا هر علت دیگر بکار گرفته می شده است و در آن زمان برای ترمیم جراحیها بزرگ و کوچک وتأمین ضعف شدید ناشی از خونریزی در جنگها و حوادث از عسل و برخی از داروهای خونساز دیگر استفاده می شده است.

?به هرحال خونگیری در جامعه کنونی که تصادفات و حوادث و جراحی ها ضروری و برخی بیمارهای مصرف کننده مداوم خون یک ضرورت انکار ناپذیر است.

?اما تفاوت خونگیری وحجامت بسیار فاحش وگسترده است که، بطور خلاصه به ذکر تفاوتهای مهم آن می پردازیم:

?۱- خون گیری از ورید صورت می گیرد ولی در حجامت از مویرگ وعروق لنفاوی خون گرفته می شود .
?۲- مقدار خون گرفته شده در خونگیری ۲۲۲ تا ۵۲۲ سی سی می باشد. ولی خون اخذ شده در حجامت از حداقل cc 5 تا حداکثر به ۷۲cc بالغ می گردد.

?۳- در خونگیری مقدار خون به اراده فرد تعیین می شود ولی در حجامت خون به تناسب وضعیت بدن خارج می شود وخود بخود قطع می شود.

?۴-در خونگیری خون از ورید بازلیک – الکحل وسفالیک گرفته می شود، ولی در
حجامت از مواضع دارای بافت عضلانی متراکم مانند بین دو کتف، ساکرال، ساق و فونتانل قدامی و… خون گرفته می شود.
?۵-ابزار خون گیری سرنگ است وبه وسیله اتصال سرنگ به عمق رگ خون گرفته می شود، ولی در حجامت خون گیری به وسیله لیوان مخصوص و با ایجاد خراش سطحی و بادکش و فشار منفی روی پوست صورت می گیرد .

?۶-خونگیری در محدوده سنی خاصی کاربرد دارد، ولی حجامت از چهار ماهگی تا پایان عمر میسراست ودر صورت بروز بیماری از روزهای اول تولّد نیز میتوان حجامت انجام داد.
?۷-در خونگیری حجم خون گرفته شده مورد توجه است و اساساً به منظور بدست آوردن حجم قابل توجهی خون این کار انجام می شود، لکن در حجامت حجم خون استخراج شده نقشی در درمان بیماری ندارد

حتی ۳cc خون اخذ شده نیز نقش درمانی خود را ایفا می کند.
https://telegram.me/joinchat/DXph7kDEs2ciiVGoIhfpeg
?ادامه تدریس استاد طالقانی در صفحه دوم??

?ادامه تدریس جلسه چهارم حجامت از استاد طالقانی??

?۸-در مواردی که اثبات گردد، خون فرد اهدا کننده سالم نیست خون گرفته شده منهدم شده و با وجود عملیات انجام شده بهبودی در شخص مشاهده نمی شود، لکن در حجامت اساساً پس از اثبات آلودگی در خون حجامت انجام می شود تا ترکیبات خون حجامت کننده معتدل و نرمال گردیده وسلامت به وی باز گردد.
?۹-ترکیب خون گرفته شده از ورید در فرد سالم در صورتی که هم زمان حجامت شود، با ترکیب خون گرفته شده از طریق حجامت کاملاً متفاوت است و فاکتورهای گوناگون آن خارج از حدّ نرمال است.
?۱۲- در خونگیری مقدار خون گرفته شده از بدن نقشی در تنظیم سیستم ایمنی بدن ندارد و در این زمینه گزارشی منتشر نشده است، امّا حجامت گرم و خشک وحجامت تر برسیستم ایمنی بدن انسان اثر مطلوب گذاشته وبا مکانیسم تنظیم سیستم ایمنی موجب درمان بیماری می گردد.
?۱۱- اگر چنانچه در خونگیری مکانیسمی برای درمان متصور باشد به میزان خون گرفته شده از بدن مربوط می شود لکن در حجامت مکانیسم اثر به او بخش کاملاً متمایز-نقش التهاب ایجاد شده توسط بادکش و نقش خراش ایجاد شده در پوست مربوط می شود و از اینطریق نقش درمان اصلی خود را در سراسربدن بروز می دهد.

?۱۲- حجامت دارای نقش پیشگیری از بروز بیماری است، برای خونگیری چنین نقشی گزارش نگردیده است.

?۱۳- اهداء خون سالم به جز در موارد وجود پلی سایتمی هیچگونه ادعای درمانی ندارد و اهداکنندگان خون نیکوکارانی هستند که برای تأمین سلامت دیگران مبادرت به اهدای خون می کنند، در صورتی که حجامت ضمن درمان پلی سایتمی دارای ادعای درمانی است وافراد سالم حجامت می کنند تا بیمار نشوند و افراد بیمار حجامت می کنند تا سلامت خود را باز یابند.

?نقش حجامت در درمان عوارض جانبازان شیمیایی

?آقای دکتر کدیور فوق تخصص در جراحی قلب و عروق می گوید: خود من موقع جنگ ایران و عراق در سال ۱۳۶۳ در مجروحین عزیز شیمیایی شده با گاز خردل و ادم حاد ریوی و تورم شدید نسوج اندام مختلف، عمل حجامت را توام با انداختن زالو به اندام های مبتلا به کار بردم و نتیجه موفقیت آمیز بود.

در جنگ ویتنام نیز عمل حجامت در مجروحین و مبتلایان به ادم حاد ریوی حاصل از DIOXINS عامل نارنجی نجات بخش بوده است.

?چگونه می توان شیوه ی درمانی حجامت را به دلیل اینکه متعلق به دوران قرون وسطی است، نادیده گرفت و از کاربرد آن صرف نظر کرد؟
در صورتی که می تواند در کوتاه ترین زمان ممکن، بدون ایجاد عوارض جانبی و هزینه ی گران و وقت گیر باعث بهبود بیماری در یک مرحله شود.

التماس دعا
طالقانی
https://telegram.me/joinchat/DXph7kDEs2ciiVGoIhfpeg
?دوستان جهت گسترش فرهنگ حجامت این تدریس را منتشر کنید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *