تدریس استاد کردافشاری جلسه ۵

 

?تدریس استادکردافشاری

?جلسه پنجم

♻️موضوع:سیستم ایمنی ونزله وزکام

????????????

 

?از این حریره می توانید در بیماران دچار ضعف قوای بدنی و نقص سیستم ایمنی استفاده نمایید.

 

♻️حریره سرماخوردگى:???

 

٢ قاشق آرد را در ٢ لیوان آب سرد حل کنید و سپس روى حرارت بگذارید. ۵ قاشق شکر، ۵ قاشق گلاب، ١ قاشق روغن زیتون و کمى دارچین و زعفران اضافه کنید و آنقدر روى حرارت هم بزنید که به قوام فرنى برسد.

از ترکیب حاصله در هنگام سرماخوردگى هر یک ساعت یک نعلبکى میل شود.

 

?این ترکیب مى تواند جایگزین غذاى فرد سرماخورده شود و براى همه افراد از جمله کودکان بالای ١ سال و زنان باردار مفید است.

 

♦️ اگر بیمار دچار سرفه است، از گلاب داخل حریره استفاده نکنید و به جاى آن ۵ عدد بادام درختى پوست کنده پودر شده یا شیره بادام استفاده نمایید.

 

?زکام ونزله???

 

?زکام و نزله دو بیماری نزدیک به هم هستند به این دلیل که مبداء پیدایش هر دو یکی است یعنی در هر دو ریزش مایعات و رطوبات از مغز وجود دارد به عبارتی ریزش و فرود آمدن ضایعات و فضولات رطوبی از جلوی مغز به سوی پایین را اگر به سوی منافذ بینی باشد، زکام و اگر به سوی حلق باشد، نزله می‌نامند.

 

?در واقع وقتی که رطوبت اضافی در مغز تجمع پیدا می‌کند به‌طوری‌که مغز از هضم آن عاجز می‌شود، قوۀ دافعۀ آن، رطوبات را به سمت مجراهایی می‌فرستد که در زیر آن است و به سمت اندام‌های پایینی سوق می‌دهد.

 

?علامت زکام:???

از راه بینی به سختی نفس کشیدن، غنه کلام (یعنی در بینی سخن گفتن)، خروج ترشحات و رطوبات از بینی برخلاف عادت طبیعی، نقصان یا حتی باطل شدن حس بویایی.

 

?علامت نزله: ????

گرفتن صدا، دشواری تکلم، ترشحات پشت حلق.

 

?بیماری‌های ناشی از نزله:???

 

نکتۀ بسیار مهمی که در مورد این بیماری باید به آن توجه داشت این است که در درمان آن نباید هیچ‌گونه کوتاهی و غفلت کرد و مهلت دادن درمان سزاوار نیست زیرا که مادۀ بیماری بسیار خطرناک است و اگر زود نضج پیدا نکند و از بین نرود، خود سبب بیماری‌های دیگری می‌گردد زیرا به هر عضوی که برسد، در آن موضع تجمع یافته و موجب بیماری مخصوص آن عضو می‌شود مثلاً اگر به سمت چشم سرازیر شود سبب بیماری‌های چشم می‌شود و اگر به گوش و حلق و بینی بریزد، بیماری‌های گوش و بینی و زکام ایجاد می‌شود. اگر به دندان بریزد، موجب درد دندان و… می‌شود.

اگر به معده برود، درد معده، زخم معده و دیگر بیماری‌های معده را موجب می‌شود. اگر به روده‌ها برود، زخم روده و اسهال ایجاد می‌کند مخصوصاً اگر ماده شور یا تیز و ترش باشد و اگر ماده (اخلاط)خام و غلیظ باشد، قولنج از آن متولد می‌شود.

 

?ماده نزله در ریه باعث گرفتگی صدا و سرفه شده و در اندام‌ها ممکن است باعث ایجاد بی‌حسی، فلج و تورم شود.

 

?اگر قوه دافعۀ مغز ضعیف باشد و یا در منافذ و مجراهای دفع ماده گرفتگی باشد و بخارات و رطوبات در مغز محصور بمانند و در حفره‌ها و منافذ باقی بمانند و گرفتگی بسیار باشد موجب سکته و اگر کمتر باشد موجب صرع می‌شود.

 

♻️ اگر ماده در عروق مغز بماند و بسیار باشد، موجب ایجاد افکار فاسد و اگر اندک باشد، سردرد و سرگیجه می‌آورد.

 

?بنابراین مادامی که ماده در مغز موجود است نباید نزله را بند آورد بلکه باید کاملاً آن را خارج نمود و اگر خود به خود بند آمد باید با داروهای مناسب مسیر خروج آن را باز کرد.

 

?بنابراین طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها به دنبال نزله ایجاد می‌شوند که هر کدام با عوارض و مشکلات عدیده‌ای همراه هستند که ممکن است فرد را متحمل هزینه‌های سنگین جهت درمان آن عوارض نمایند در حالی‌که با پاکسازی بدن از مواد زاید و درمان ریشه‌ای عامل ایجاد‌کننده بیماری و رعایت دستورات توصیه شده از پیشگیری بروز مجدد نزله پیشگیری نماید.

https://telegram.me/joinchat/DXph7kDEs2ciiVGoIhfpeg

 

?جهت گسترش طب اصیل ایرانی اسلامی تدریس استاد کردافشاری را منتشر کنید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *