تدریس استاد کردافشاری جلسه ۴

تدریس استاد کردافشاری
?موضوع: بررسی تخصصی ودرمان بیماریهای معده و هضم
?جلسه چهارم.
????????????

باسلام
در این هفته می خواهیم با موضوع ضعف معده و ضعف هضم در خدمت همکاران باشیم:
۱٫ در این بیماری نیز باید عادات ناپسند غذایی ترک شده و آداب صحیح غذا خوردن رعایت شود.

۲٫ کسانی که دچار این بیماری هستند، علاوه بر پرهیزات عمومی،‌ از مصرف شنبلیله و کنجد نیز پرهیز نمایند که هر دو مضعف معده اند.

۳٫ مربای به، مربای سیب، مربای زنجبیل،‌ مربای آمله، مربای هلیله،‌ عسل، ماش، بادام،‌ پسته، مویز و کرفس و نعناع و گشنیز در رژیم غذایی بیمار قرار گیرد.

۴٫ گوشتهای مفید: گوشت پرندگانی چون جوجه مرغ،‌ دراج، تیهو، کبک و گنجشک است که سریع الهضم بوده و معده را برای هضم دچار اشکال نمی کنند.

۵٫ یکی از غذاهای مفید گوشت جوجه مرغ است که بنابر مزاج فرد با دارچین، زعفران و زیره سبز و سیاه و نیز سماق و آبلیمو و آب انار چاشنی‌دار شده باشد.

۶٫ بهترین نوشیدنی‌هایی که بیماران دچار ضعف معده می‌توانند از آنها استفاده نمایند عبارتند از:
الف) شربت لیمو، آب سیب، آب به

ب) شربت سکنجبین سفرجلی: این شربت به گفته جالینوس در تمام بیماریهای معده که خیلی گرم نباشند اثر دارد.
ج) شربت سکنجبین سفرجلی لیمویی: برای تقویت معده و کبد و قلب، افزایش اشتها و رفع استفراغ مفید است.
د) شربت سکنجبین رمانی: این شربت نیز برای تقویت معده و کبد مفید خواهد بود.

۷٫ این ترکیب نیز در درمان ضعف معده مجرب است: میخک، انیسون، مصطکی از هر کدام ۷ گرم، زنجبیل و شکر از هر کدام ۵/۳گرم، خوب بکوبند و الک کنند و در هنگام مصرف ۷ گرم از مخلوط فوق را بخورند.

۸٫ علاوه بر موارد گفته شده اطریفلات، معجون سنگدان مرغ یا جهاز هاضمه برای تقویت معده مفید هستند.
۹٫ مالیدن روغن سنبل الطیب، روغن مصطکی و ضماد پوست سیب و به بر روی معده در ضعف معده مفید است.

معرفی برخی داروهای مقوی معده
به طور کلی اطریفلات به علت داشتن هلیله از مهمترین داروهای مقوی معده و پایه بسیاری از داروها می باشند که برحسب مورد مواد یا ترکیبات دیگری به آنها افزوده می شود.

۱٫ اطریفل افتیمونی: مقوی معده و دستگاه گوارش بوده و در بیمارانی که به همراه مشکلات معده از بیماریهای اضطرابی، افسردگی و وسواس رنج می برند، بسیار مفید است چرا که دماغ را از سودا پاکسازی می کند.
۲٫ اطریفل گشنیزی: این دارو به علت دارا بودن گشنیز در ترکیب آن، در بیماران دچار ریفلاکس معده به مری بسیار مفید است. چرا که گشنیز دهانه معده را تقویت می نماید. از سوی دیگر وقتی دهانه معده تقویت شد، بخارات از معده به سوی دماغ نخواهند رفت و بنابراین در بیماران دچار نزله و زکام نیز که با صعود بخارات معده بیماریشان تشدید می شود، بسیار مفید خواهد بود. بیمارانی که با خوردن ماء الجبن افتیمونی دچار ترش کردن و سوزش معده می شوند، اگر ماء الجبن را به همراه اطریفل گشنیزی میل کنند، از این عارضه در امان خواهند ماند.

۳٫ ماء العسل طبی: این شربت باید به صورت گرم میل شود تا مواد زاید از جمله بلاغم و رطوبات را از معده پاکسازی کند. میل کردن ناشتای آن در کسانی که از حالت تهوع و بی اشتهایی صبحگاهی رنج می برند و نیز در زنان حامله مفید است. مصرف این شربت در بیماران دچار نزله و زکام، صرع، روماتیسم و دردهای مفاصل نیز بسیار مفید است.

♻️تذکر: تدریس استاد کردافشاری تخصصی میباشد و فرمول دقیق داروها در کتابهای منبع طب سنتی موجود میباشد
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *