معرفی کلان طب سنتی جلسه یک

معرفی کلان طب سنتی اسلامی مدرس: حکیم حسین خیراندیش
جلسه : اول
بهمراه: پیشگفتاری از استاد طالقانی

مقدمه و پیشگفتاری از استاد طالقانی بر مطالب حکیم خیراندیش

سلام علیکم
خداوند را شاکریم که بما توفیق عطاء نموده است که با توسل به اسم علیم طبیب او به دنبال علم طب باشیم.
علم طبی که مقدمه عالم شناسی و خودشناسی و هر دو آنها مقدمه خداشناسی است، که من عرف نفسه فقد عرف ربه.
در این نظام خلقت در قالب و غالب دو اسم و مظهریت شریف هادی و مظل حق در کارند.
دو اسم شریف طبیب و شافی و عالم از جمله ظهورات و تشئنات اسماء هادی میباشند که دم به دم نظام عالم از رب خود آنرا طلب دارد و در این مظهریت طبیب مظهر اسم شریف طبیب حق و انسان عالم مظهر اسم علیم حق است.
و در مقابل این اسمای هادی، اسمای مظل هستند که با وسوسه و شیطنت سلامت جسم و روح را به انحراف میکشانند.(فتامل).
لذا شایسته است انسان دانا و زیرک نسبت به فراگیری علم طب که از ارزشمندترین علوم است اهتمام ورزد و جهت آموختن این علوم ‌نافع به استادی بیدار و جهان دیده و دیندار پناه برد.
چه آنکه کفران علم و عالم هر دو از مصادیق اسراف است و حق تعالی نیز در قرآن فرموده: انه لایحب المسرفین.
در این میان خداوند بما حکیم وعالمی گرامی ارزانی داشت که طب را با نگرشی ژرف و واقع بینانه و ساده به همه اقشار اجتماع تقدیم مینماید.
از کلیه عزیزان خواهشمندیم، این سلسله تدریس های استاد گرانقدر، حکیم خیراندیش را با جان دل گوش کنند و صرفا به گوش دادن آن اکتفاء ننمایند، بلکه با تشکیل حلقه های علمی بایکدیگر بحث ومباحثه نمایند و پیرامون آن تحقیق نمایند تا بلطف خدا بتوانند از خرمن این حکیم گرانقدر خوشه برداری معرفی نمایند.
چه آنکه فرمایشات حکیم خیراندیش معجونی از علوم معرفتی، الهی و القای جهانبینی دینی در قالب طب میباشد و سادگی وتهدیب نفس درونی و بی رنگی درونی ایشان که حقیر در سالهای متمادی از ایشان شاهد بوده ام در گفتار ایشان نیز جلوه گر است که :
از کوزه همان تراود که در اوست.
و همین خصیصه موجب شده تا فرمایشات ایشان به دل نشیند.
چه آنکه فرموده اند:
سخنی کز دل برآید
لاجرم بر دل نشیند.

همچنین دیدگاه اجتهادی حکیم خیراندیش و بهره وری از ارکان مختلف در طب سنتی اسلامی نقطه تمایز ایشان میباشد.
لذا امید است همه ما قدر این دانشمند و حکیم را دانسته و بتوانیم در سایه عنایت حضرت ولی عصر از علم ایشان بهره ای بریم.
التماس دعا
طالقانی

آغاز جلسه اول تدریس حکیم خیراندیش
موضوع :معرفی کلان طب سنتی اسلامی

به نام خدا

معرفی کلان طب سنتی اسلامی
وقتیکه صحبت از طب سنتی به میان می آید هر کس از لحاظ دیدگاه خودش به آن نگاه میکند.
برای مثال هر شخصی از مادر بزرگش که یک داروی گیاهی را برای درمان بیماری تجویز میکرد تصویری را در ذهن خود دارد و میگوید آیا منظور از طب سنتی همین درمان است؟
در پاسخ باید گفت که این یکی از زوایا و یک قطعه عکسی از یک صحنه طب سنتی است ولی تمام طب سنتی نیست و اینکه این افراد اینگونه به طب سنتی نگاه میکنند بدلیل میزان اطلاعات از همان صحنه ایی است که در ذهنشان نقش بسته است و میگویند که این پیرزنها نمی توانند نظام طبی کشور را اداره کنند و مشکلات را مرتفع کنند پس بنابراین هر چی که وزارت بهداشت می گوید درست است و اونها هستند که می توانند کشور را سامان دهند و با درست کردن یک واکسن می توانند جلوی تمام بیماریها را بگیرند.
از اینرو لازم است نگرش اینگونه افراد نسبت به طب سنتی بالا رود تا واقعیت آنرا را ببینند و اندیشه واقعی پیدا کرده و بتوانند تصمیم سازی درست را انجام دهند، اینها مخالف استقلال نیستند و نمیشود گفت که مسئولان حاضرند که پول و پس انداز کشور را خرج خرید دارو از صهیونیستها کنند، آنها هم به دنبال راه چاره هستند لذا باید راه درست را به آنان نشان داد.
این بحث یک بحث پیچیده و بسیار مهم است، مانند درخت تنومندی است که از ریشه کف بر شده است و هیچ اثری از اون باقی نمانده که بشود به کسی نشان داد و در کشور استادی نیست که یک رخ نمایی کند ومقولات را به مردم برساند.
تصمیم سازان و مسئولان همین درس خوانده هایی هستند که یک تصویر کوچک از طب سنتی را در ذهن دارند که امروز یکی وکیل، وزیر، رئیس جمهور و … شده اند و اینها اطلاعاتشان در این زمینه در حد بسیار پایینی است و اگر هر شخصی بر اثر انگیزه ایی اطلاع عمیقی در رابطه با طب پیدا کرد موظف است که این اطلاعات را به آنها بدهد و آنها تصمیم گیری درست را انجام دهند.

ما فقط هزاران هکتار بنای بیمارستانی داریم که اینها همه اش از اعتبارات مردم است که باید صرف توزیع و مصرف داروهای داخلی میشد ولی متاسفانه بدلیل تغییر نکردن ذهنیت مسئولان تماما صرف خرید داروها و اجرای قوانین طبی صهیونیستی شده است بطوریکه برای معرفی گل گاو زبان خودمان بایستی در یک گوشه ایی بنشیم و با احتیاط اون را تجویز کنیم و کسی هم ما را نبیند.
در حالیکه ادعای استقلال میکنیم برای ایجاد استقلال هشت سال جنگیده ایم صد هزار شهید داده ایم و تا به الان هم در حال جنگیدنیم، پس استقلال ما در حوزه طب کجاست؟
بیمارستانهای که زمینهای اون اهدایی مردم است و به روش طب صهیونیستی اداره میشود در واقع کار کردن در آن غصبی است و باید تلاش کنیم تا این افراد برگردند و آموزش درست ببینند و با دید وسیع تری به طب سنتی نگاه کنند.
به دلایل فراوانی در حوزه طب سنتی یک نگرش کلانی پدید آمده است که مهم ترین اون ناکارآمدی طب کلاسیک جاری حاکم است و به دلیل این ناکارآمدی سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۰۵ ابلاغ کرده است تمامی کشورها موظفند زمینه حقوقی ورود طب سنتی به سیستم درمانی خودشان را فراهم کنند. طب کلاسیک با زحمات فراوانی در چند صده گذشته توسعه بسیار عظیمی پیدا کرده است فقط ۴۴ رشته تخصصی اش در ایران و در بررسی های به عمل آمده در کشورهای همسایه ۱۲۰ رشته به ثبت رسیده است. در این زمینه حجم عظیمی از اطلاعات پزشکی به ذهن دانشجو منتقل میشود و زحمات فراواین کشیده میشود و میلیاردها دلار صرف هزینه اجرایی، تحقیقاتی، پژوهشی، آزمایشگاهی و … میشود ولی در عمل ناکارآمدی دارد، وقتی سوال میشود که طول درمان میگیرن چقدر است در پاسخ میگوید ۳۰ سال، در رابطه با دیابت می گوید یک عمرباید دارو خورده شود، در رابطه با فشار خون میگوید درمان ندارد و با همین بیماری باید بمیری، در رابطه با قلب هم همینطور، مشکلات گوارشی هم به همین ترتیب و بعد از انجام آزمایشات و بعد از خوردن داروهای مختلف به نتیجه ایی نمیرسد در هر بخشی که وارد میشوید درمانی وجود ندارد و از هر بخشی که سوال میکنید یک پاسخ نامناسبی میشنوید و در تشخیص عمدتا گیج است و زمانیکه یک پزشک فارغ التحصیل میشود و بخواهد کار درمان را شروع کند بایدیک کانتینری تحت عنوان ابزار تشخیص که کوچکترین ابزارش یک گوشی و بزرگترین اونها دستگاههایی از قبیل ام آر آی و سی تی اسکن و … است و کانتیر دومی تحت عنوان دارو و درمان و کانتیر سومی به عنوان تلافی کردن عوارض کانتینر دوم را در اختیار داشته باشد تامثلا اگر دارو پروتن خوراکی را برای درمان پا درد تجویز کرد بایستی داروی دیگری را هم در کنار اون تجویز کند که ازعوارض خورندگی سر مفصل جلوگیری کند وتمامی داروها به همین ترتیب است واین حلقه همین طور پیوسته است.
بهمین دلیل است که بهداشت جهانی ابلاغ کرده است که طب سنتی در سیستم درمانی جاری شود و این همان تجربیات مردمی است حال وضعیت اون در دنیا چگونه است؟
چند سال قبل بهداشت جهانی کتابی تحت عنوان «وضعیت طب سنتی جهان» را منتشر کرد در این کتاب ۳۸ مکتب طبی که در دنیا حاکم است را معرفی میکند و اگر به عنوان یک مکتب شناس بدون تعصب فرهنگی و ملی به این کتاب نگاه کنید مکتب طب سنتی ایران را برترین مکتب طب سنتی جهان خواهید دید که در این کتاب طب سنتی ایران را چهار خط معرفی کرده است ولی برای اون هیچ کاربردی نگفته است و دلیلش هم اینست که کسی نبوده آن را معرفی کند و فقط آقای دکتر مصدق طب سنتی ایران با ارائه اسناد و مدارک با سابقه ۶۳۰۰ سال در شهر سوخته زاهدان معرفی کرده است.

پایان جلسه اول
One thought on “معرفی کلان طب سنتی جلسه یک

  1. میلاد

    درود و صبح بخیر
    شماره تماس جناب حکیم خیراندیش رو میخواستم برای مراجع حضوری ممنون میشم برام بفرستید
    شماره تماسم ۰۹۳۶۴۰۰۸۷۶۶

    Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *