طب ورزشی از منظر طب ایرانی اسلامی جلسه ۱۱

به نام خدا

تدریس:طب ورزشی از منظر طب ایرانی اسلامی

مدرس: مجمع مدرسین پرتو سبز هستی

جلسه :یازدهم

وقتی صحبت از ورزش در هر روز میکنیم اگر  واقعا ورزش باشد به فرد قدرت میدهد وخوب هم هست اما اون ورزشی که نیم ساعت چهل دقیقه اگر هر روز باشه خیلی فواید نداره.

مخصوصا اگه وزنه برداری سنگین یا دوی ماراتن سنگین باشد بدن را ضعیف میکند ولی اگر یک روز در میان باشه مفید است.

 مثل حمام رفتن حمام اگر هر روز باشه بدن رو ضعیف و لاغر میکند ولی اگر یک روز در میان باشد بدن فربه میشود و رطوبت دهی به بدن میکند.

روال ریاضت و فعالیت:

اینها چیزهای کاربردی هست که در کوتاه ترین مدت بهتون میگیم شماهم در زندگی خودتون و دیگران به صورت کاربردی به کارشون ببرید.

روال این طوری نیست که بخواهی ورزش کنی یک توپ رو بنداز جلو و بدوی؛ بلکه اول باید نرمش داشته باشید  بعد ورزش کنید، و در انتهای ورزش دوباره نرمش داشته باشید.

نرمش شامل حرکات  کششی باشد، هوازی باشد یا غیر هوازی باشد را بعدا ان شاء الله  میگوییم‌.

 حرکت کششی بسته به اینکه فرد چه ورزشی میخواهد بکند روی آن اندام بیشتر تاکید میکند، بعد در حرکات در جا زدن  مثل پروانه درجا و…آرام آرام این کار رو طی میکند.

در ورزش های حرفه ای روش داره تا برسن به آمادگی برای قسمت سنگین ورزش مثلا یک بوکسور این جور نیست بخواهد یه دفعه وارد تمرینات بکس شود بلکه کارش حساب و کتاب دارد، یک ورزشهایی میکند از چه نقطه ای شروع کند چه کار بکند

یک سری از ورزش ها هم بدین صورته که میگن از پا شروع کنید به گرم کردن تا سر

 یک وقتایی هم از سر به پا اینها برای خودش مطالبی دارد که باید گفته شود

اول با نرمش قوای بدن آرم آرام بیدارشود هورمون های بدن بیدار میشن و اخلاط در جای خودشون قرار بگیرند و قلب و کبد و مفاصل همه اینها آماده بشه بعد میره سراغ ورزش.

حالا مثلا فوتبال بازی کردی بازی تموم شده یک دفعه نرو طرف رخت کن برای عوض کردن لباس بلکه حدود یک ربع  یا ده دقیقه باید نرمش کنی آرام آرام تا اون اسید لاتیک ها و اون مواد واخلاط زایدی که شما ورزش انجام دادید و در بدن تجمع پیدا کرده آنها از طریق عروق پوست و مبانی خروجی دیگر آرام آرام دفع شوند.

عمدتا کسانیکه ورزش و نرمش آخر رو انجام نمیدن بعد ورزش کسالت، کمر درد، پادرد براشون پیش میاد اینهارو دقت داشته باشید.

در کوهنوردی دقت کنید بالا میروید خوبه شاید یه خستگی هایی برای فرد بیاره ولی پایین اومدن خیلی خطرناکه چرا؟

 چون سر پایینی هست و پا عضلاتش در گیر نیست،  وقتی پا رو میندازی پا شله مفصلش رهاست لذا انواع مشکلات مفصلی برای فرد پیش می آید.

 پس دقت کنید اگه بالا میروید یک خورده به مفاصل فشار میاد ولی سر پایینی ها برای جسم خطر ناکه

سربالایی رو که رفتید یک نرمش میدید، یک کشش و یک استراحت بدید، مواد غذایی که لازم دارید رو استفاده میکنید بعد سرپایینی رو خیلی ملایم تر بیایید نه اینکه تند تند

نباید پا رو رها کنید یا اصطلاحا پا رو ول کنید چون مفاصل آسیب میبینه

مقدار ورزش چه مقدار باشد:

در افراد معمولی قبل از خستگی و فشار به بدن متوقف شود، در آستانه ی خستگی حالتی که به اصطلاح هنوز که به بدن فشار نیامده

 اگر تغذیه را هم اصلاح کنید باعث میشود که امروز اگر توانستید این ورزش یا حرکت رو بیست دقیقه انجام بدهید اگر درست انجام بدی و رعایت کنی همراه با ماساژهایی که شیخ الریس و بزرگان در این مورد فرمودن را درست انجام بدید موجب میشود که اگر شما بیست دقیقه امروز ورزش کردید فردا سر این بیست دقیقه خسته نمیشید و بدن توان خودش رو بالا برده است.

اما در ورزش هایی که ورزش حرفه ای است این افراد خیلی نباید ورزش رو رها کنند اونها یک مقدار که خستگیشون عارض شد باید یک مقدار آستانه خستگی شون را بالا برد اگر امروز بیست زده فردا بیست ویکی رو هم بزنه این در ورزش  حرفه ای است حساب و کتاب دارد .

ورزششان وغذا هایشان  زیر نظرپزشک ومربی خاصی هست.

در ورزش ایران

 اگر دقت کنید  پارامترها در ورزش کشورما ترتیبی نداره درگیری در بسیاری جاهاش زیاده با این قوانین خاصی که دارن میزارن علت صفرای زیاده.

مزاجها باید شناخته شود وافراد بر حسب مزاج ها باید جای گیری شوند و وقتی جایگزین شدن در زمین بازی برحسب مزاجها تغذیه شوند و آنها را کنترل کنند و برحسب مزاج به آنها جایگاه دهند که مثلا اینفرد با این مزاج مناسب دفاع با فلان مزاج مناسب خط حمله و…است که قبلا به آن اشاره داشتیم

 

کاری از موسسه پرتو سبز هستی

کانال مرجع تخصصی طب ایرانی اسلامی

https://telegram.me/joinchat/DXph7kDEs2ciiVGoIhfpeg
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *