زیستگاه و مسکن از دیدگاه طب اسلامی جلسه هشتم

به نام خدا

تدریس: زیستگاه و مسکن از دیدگاه طب اسلامی

مدرس: مجمع مدرسین پرتو سبز هستی

جلسه :هشتم

مشخصات توالت و بیت الخلاء

🔹الف:

توالت و بیت الخلاء حتی‌الامکان نباید در داخل منزل باشد و بهتر است در داخل حیاط طراحی گردد چه آنکه بوها، بخارات، گازها، ذرات منتشره از مدفوع و ادرار برای سلامت انسان مضر است.

سر و صدای ناشی از تخلیه باد و دفع آن موجب ایجاد جو ناخوشایندی بالاخص برای مهمانان خواهد گشت.

با ورود توالت به داخل منزل در منازل آپارتمانی ریسک انتشار نجاست به خارج از توالت و ورود به فضای منزل زیاد می‌گردد.

🔹ب:

بهتراست هواکش و تهویه مناسب برای توالت نصب گردد تا ذرات معلق و گازهای دفعی در کوتاه‌ترین زمان به خارج منتقل گردد بالاخص در منازل آپارتمانی این امر ضروری‌تر است.

🔹ج:

فضای توالت نباید خیلی کوچک باشد، چه آنکه کوچکی فضا موجب تسریع آلودگی هوا و استنشاق هوای آلوده می‌گردد.

 

🔹 د:

کاشی و سرامیک برای کف توالت اولویت دارد، بالاخص کاشی و سرامیکی که ایجاد حالت لغزندگی و سرخوردگی ننماید و هم راحت تمیز گردد.

 

🔹 ه:

کفش و دمپائی توالت باید جدای از کفش‌های دیگر باشد و بهتر است از دمپائی جلوبسته استفاده شود تا نجاست به پا برخورد ننماید.

🔹و:

وجود دو شیر آب گرم و سرد در توالت امکان تنظیم درجه حرارت آب جهت شستشو در هوای گرم و سرد را مهیا می‌سازد.

🔹 ز: درب‌های توالت ‌ها بهتر است درب‌های آلومینیومی و ضدزنگ باشد.

🔹ک: استفاده از توالت فرنگی به علت فشار به روده بزرگ و ناحیه تحتانی و عدم استقرار صحیح موجب عدم تخلیه صحیح مدفوع و ادرار گشته و موجب پیدایش بیماری‌های خاص در انسان می‌گردد، مگر در افراد بیمار و شرایط اضطراری

🔹ل:

از قرار دادن مسواک و حوله و … در توالت و مسواک زدن در توالت جداً خودداری فرمائید.

🔹م:

بهتر است توالت از داخل به قفل مجهز باشد.

🔹ن:

سیفون وسیله خوبی جهت پاک‌سازی سنگ توالت و پیرامون آن از بقایای آلودگی می‌باشد.

🔹 ک:

 بهتر است دستگیره‌های در توالت با روکشی از مس یا برنج باشد که مس و برنج خود به خود بهترین ضدعفونی ‌کننده می‌باشد.

🔹گ:

دقت کنید جهت استقرار در توالت و سنگ توالت به سمت یا پشت به قبله نباشد و بهتر است به سمت اماکن متبرکه و قبور ائمه که در نزدیکی شما می‌باشد نیز نباشد.

 

🔹س:

بهتر است با پای چپ وارد توالت شوید و با پای راست خارج شوید و دعای مربوط به آن را حفظ شوید.

🔴دو تذکر بسیار مهم در خصوص توالت:

🔺الف:

بسیار دقت کنید آب توالت با آب آشپزخانه در یک چاه یا یک فاضلاب ریخته نشود که این امر و ادغام خوراک و مواد غذائی و نجاسات دفعی از انسان کاری بس ناشایست و موجب از بین رفتن برکت خواهد بود.

باید دقت داشته باشید در برخی معماری‌ها که الگوی آن‌ها کشورهای غربی است برخی اصول رعایت نمی‌شود و کورکورانه از آن‌ها تبعیت می‌شود.

🔺 ب:

تذکر مهم دوم آن است که معمولاً توالت و دستشوئی در یک مکان است و آب دستشوئی و آب توالت معمولاً با هم ادغام می‌شود و می‌دانیم اکثر افراد اصلاح ریش و صورت خود را اعم از با ماشین اصلاح یا تیغ جهت خط گرفتن ریش و صورت در دستشوئی انجام می‌دهند و همان‌طور که قبلاً عرض کردیم و می‌دانید اجسام، اعضاء و … بر روی هم اثر تکوینی دارد تا آنجا که فرموده‌اند در مستراح و توالت آب دهان نریزید، چون آب دهان پاک است و با نجاسات مخلوط می‌شود.

باید بدانید اسلام دین لطیف و دقیقی است.

همان طورکه نوزادی که از مادر متولد شد تا ۴۰ روز اگر شکم مادر درد بگیرد شکم نوزاد هم درد می‌گیرد آب دهان انسان نیز حاوی کد و رمزهائی از انسان است که وقتی از بدن جدا می‌شود تا مدتی با بدن اتصال خاص و اثرگذاری و اثرپذیری دارد به همین جهت فرموده‌اند این آب دهان را با نجاست مخلوط نکنید چون درست است که آب دهان به ظاهر از شما جدا شده اما هنوز به نوعی از شما اثر پذیر است و روی شما اثر دارد مانند اثرگذاری و اثرپذیری نوزاد بعد از تولد از مادر.

حال دریابید وقتی فردی صورت خود و ریش خود را اصلاح می‌کند و موی ریش اصلاح شده را به دستشوئی می‌ریزد و در نهایت این مو با نجاسات مخلوط می‌گردد چه اثر وضعی معنوی می‌تواند روی انسان داشته باشد.

به همین جهت یکی از اسراری که پیامبر و ائمه امر به دفن کردن مو، ناخن، خون انسان بعد از اصلاح بدن یا چیدن ناخن یا حجامت می‌دهند همین علت مهم مذکور است

در روایات وارد شده خون شما سرشماست و در علوم جدید نیز مو، ناخن، خون افراد علامت مشخصه افراد و بازگوکننده‌ اسرار آنان و شخصیت آنان است و بهتر است بدانید مو، ناخن، خون و …عصاره بدن و حاوی کد و رمزهای ژنتیکی بدن ما است و انسان نسبت به آن‌ها تا مدتی بعد از جدا شدن از بدن اثرپذیری بالاخص اثرپذیری معنوی دارد.

 

کاری از موسسه پرتو سبز هستی

کانال مرجع تخصصی طب ایرانی اسلامی

@marjaetakhasositeb
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *