استادخیر اندیش:”تعطیلی موسسه تحقیقات حجامت ایران”مقدمه تعطیلی طب سنتی در کشور است.

استاد خیراندیش: تعطیلی «مؤسسه تحقیقات حجامت ایران» مقدمۀ تعطیلی طب‌ سنتی در کشور است. ??????? تاریخ:۹۵/۲/۱۲ شماره:۳۰۸۶ رئیس مؤسسه تحقیقات حجامت ایران گفت: وقتی مؤسسه تحقیقات حجامت ایران به عنوان مسئول اصلی آموزش حجامت در کشور با بیشترین سابقه فعالیت در زمینه درمان و آموزش در بعد کمّی و کیفی، تعطیل می‌شود باید منتظر تعطیلی […]

استاد خیراندیش:
تعطیلی «مؤسسه تحقیقات حجامت ایران» مقدمۀ تعطیلی طب‌ سنتی در کشور است.
???????
تاریخ:۹۵/۲/۱۲
شماره:۳۰۸۶

رئیس مؤسسه تحقیقات حجامت ایران گفت: وقتی مؤسسه تحقیقات حجامت ایران به عنوان مسئول اصلی آموزش حجامت در کشور با بیشترین سابقه فعالیت در زمینه درمان و آموزش در بعد کمّی و کیفی، تعطیل می‌شود باید منتظر تعطیلی تمام طب سنتی در سطح کشور باشیم.
⁉️⁉️⁉️⁉️

حسین خیراندیش در گفت‌وگو با تسنیم درباره علت پلمب شدن مؤسسه و درمانگاه تحقیقات حجامت ایران در روز ششم اردیبهشت به دستور دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۱۹ تهران اظهار داشت: مؤسسه تحقیقات حجامت ایران در سال ۱۳۶۵ فعالیت خود را آغاز کرد و در سال ۶۹ این مؤسسه به ثبت رسمی رسید و در همین سال نیز فعالیت‌های آموزشی خود را نیز آغاز کرد.
https://tlgrm.me/joinchat/BqBWkjvXxNn56mNS9yJTHQ

⬅️وی افزود: مؤسسه تحقیقات حجامت ایران در سال ۷۳ ــ ۷۲ موفق به دریافت موافقت اصولی از وزارت بهداشت شد و در سال ۸۳ نیز با پیگیری این مؤسسه، بخشنامه وزارت بهداشت مبنی بر ممنوعیت حجامت در سطح کشور با حکم دیوان عدالت و شورای نگهبان ابطال شد و انجام حجامت توسط افراد واجد شرایط، شکل قانونی و رسمی به خود گرفت.
⁉️⁉️⁉️⁉️
مدیرعامل موسسه تحقیقات حجامت ایران خاطرنشان کرد: از همین سالها به بعد گواهی‌هایی که توسط این مؤسسه صادر می‌شد، مورد تأیید وزارت بهداشت قرار می‌گرفت و این روند ادامه داشت تا زمانی که آقای خدادوست به معاونت طب‌ سنتی انتخاب شد و با صدور بخشنامه‌ای، اعتبار گواهی‌های مؤسسه را لغو کرد و یک یا دو ماه پیش هم معاونت طب سنتی به اداره‌کل تبدیل شد.

⬅️خیراندیش درباره نحوه اعطای مجوز برای مراکز و موسسات فعال و واجد شرایط در حوزه طب سنتی تصریح کرد: معاونت طب‌ سنتی وزارت بهداشت، آیین‌نامه‌هایی را برای اعطای مجوز به سلامتکده‌ها وضع کرده‌ که بر اساس همین آیین‌نامه‌ها، پزشکانی که در مؤسسه تحقیقات حجامت ایران کار می‌کنند، واجد شرایط دریافت مجوز سلامتکده هستند؛ بر همین اساس، ما هم دو سال پیش تقاضای تأسیس سلامتکده در حوزه دانشگاه ایران را به وزارت بهداشت ارائه کردیم و مرتباً هم پیگیر دریافت مجوز بودیم اما در این مدت، نه تنها از پاسخگویی امتناع کردند بلکه در ادامه با کارشکنی‌های فراوان، مجوزی هم برای موسسه تحقیقات حجامت ایران صادر نکردند و اکنون به جرم نداشتن مجوز، مؤسسه را تعطیل کردند.
????
مدیرعامل موسسه تحقیقات حجامت ایران با تاکید بر امتناع وزارت بهداشت برای صدور مجوز برای این موسسه با وجود داشتن شرایط مندرج در آیین‌نامه مربوطه معاونت طب سنتی متذکر شد: پیش از این موسسه تحقیقات حجامت ایران بر اساس حکم دیوان عدالت اداری فعالیت می‌کرد تا معاونت طب‌ سنتی سازوکارهایی را در این زمینه تنظیم کرد.

⬅️خیراندیش یادآور شد: در حال حاضر سلامتکده‌های متعددی مجوز گرفته‌اند و سلامتکده‌هایی که تابع ما بودند و دوره‌های آموزشی خود را در موسسه تحقیقات حجامت ایران گذرانده بودند، مجوز آنها توسط وزارت بهداشت صادر شده اما جالب اینجاست که وزارت بهداشت به خود موسسه پاسخ مثبتی نداد.
https://tlgrm.me/joinchat/BqBWkjvXxNn56mNS9yJTHQ

وی با بیان اینکه این اقدام اخیر کارشکنی محسوب می‌شود، گفت: از سوی دیگر تعداد مجوزهایی که مؤسسه تحقیقات حجامت ایران صادر کرده است، بیش از ۷ هزار مجوز و گواهی برای پزشکان در کشور بوده است که اگر بنا باشد این مجوزها فاقد ‌اعتبار باشند، این بدان معنی خواهد بود که تمام جریان طب‌ سنتی در کشور باید تعطیل شود؛ دیدگاه ما این است که این امر، توطئه‌ای برای براندازی طب‌ سنتی در سطح کشور است نه صرفاً اقدامی علیه مؤسسه تحقیقات حجامت ایران.
⁉️⁉️⁉️⁉️
مدیرعامل موسسه تحقیقات حجامت ایران متذکر شد: ابتدا به سراغ مؤسسه تحقیقات حجامت ایران آمدند در آینده حتی به سراغ کسانی که در این حوزه داری مجوز هستند نیز خواهند رفت؛ وقتی مؤسسه تحقیقات حجامت ایران به عنوان مسئول اصلی آموزش حجامت در کشور با بیشترین سابقه فعالیت در زمینه درمان و آموزش در بعد کمّی و کیفی، تعطیل می‌شود باید منتظر تعطیلی تمام طب سنتی در سطح کشور باشیم.

⬅️خیراندیش در پاسخ به این سؤال که آیا وزارت بهداشت به لحاظ قانونی می‌تواند مجوزهای اعطا شده توسط موسسه تحقیقات حجامت را فاقد اعتبار اعلام کند، اظهار داشت: به دلیل اینکه مجوزهای اعطایی از سوی موسسه تحقیقات حجامت ایران پیش از تأسیس معاونت طب سنتی وزارت بهداشت و براساس حکم و اختیار دیوان عدالت اداری صادر شده است، اقدام اخیر به نوعی ایستادگی در مقابل رأی دیوان عدالت اداری است چون وقتی باید حجامت طبق رأی دیوان عدالت اداری آزاد باشد، باید تمهیداتی هم انجام شود و نخستین تمهید، موضوع آموزش است و البته موسسه، شکایت خود در این زمینه را به دیوان عدالت اداری ارائه کرده است.
https://tlgrm.me/joinchat/BqBWkjvXxNn56mNS9yJTHQ