تدریس اصلاح سبک زندگی مدرس: استادطالقانی جلسه: دهم

بسم الله الرحمن الرحیم تدریس طب ایرانی اسلامی مدرس: استادطالقانی جلسه: دهم در جلسات قبل بصورت کلی در خصوص مواد نگهدارنده سخن گفتیم وعرض کردیم مواد نگهدارنده دارای عوارض بسیار شدید وخطرناک هستند و توجیهات شرکت های خوراکی ودارویی جهت استفاده از آنها مورد قبول نمیباشد. در این جلسه بلطف خدا کمی تخصصی تر پیرامون […]


بسم الله الرحمن الرحیم
تدریس طب ایرانی اسلامی
مدرس: استادطالقانی
جلسه: دهم

در جلسات قبل بصورت کلی در خصوص مواد نگهدارنده سخن گفتیم وعرض کردیم مواد نگهدارنده دارای عوارض بسیار شدید وخطرناک هستند و توجیهات شرکت های خوراکی ودارویی جهت استفاده از آنها مورد قبول نمیباشد.
در این جلسه بلطف خدا کمی تخصصی تر پیرامون مواد نگهدارنده بحث خواهیم نمود.

معرفی تعدادی از نگهدارنده ها وعوارض آنهاحسب اظهارات علم تغذیه وطب هاریسونی وشیمیایی:

اسامی زیر برخی از مواد نگهدارنده رایج میباشد که در صنایع غذایی ودارویی اعم از شربت های دارویی ،آبمیوه ها.نوشابه هاو… مورد استفاده قرار میگیرد.

بنزوات سدیم،نیترات سدیم ،نیتریت سدیم، سولفیت ها،دی اکسید گوگرد، سدیم بی سولفات و پتاسیم بی سولفات ، فرمالدئید،گلوتارالدئید و اتانول
ناتامایسین ،نایسین ،سوربات پتاسیم ، ، دی استات سدیم ، متابی سولفیت سدیم ، متابی سولفیت سدیم.

تحقیقات نشان می‌دهد که ماده‌ای به نام نیترات بعد از خوردن در معده تبدیل به نیتروزامین می‌شود که ماده‌ای سرطانزاست و در اکثر غذاهایی که دارای مواد افزودنی نگهدارنده هستند به کار برده می‌شود.

مواد نگهدارنده در لوازم آرایشی بهداشتی اعم از صابونها،شامپوها،رژ لب و…بسیار خطرناک است.

این مواد به راحتی از طریق پوست جذب میشوند وعوارض بسیار خطرناکی دارند.

مواد تشکیل دهنده را بررسی کنید:

دنبال کردن پارابن ها، کار دشواری است زیرا آنها با نام های بسیاری وجود دارند .

بنابراین اول برچسب را بررسی کنید. درلیست مواد تشکیل دهنده به دنبال یکی از این اصطلاحات باشید: متیل پارابن، اتیل پارابن، پروپیل پارابن، بوتیل پارابن،بنزیل پاراهیدروکسی بنزوییک اسید، متیل پاراهیدروکسیبنزوییک اسید، اتیل پاراهیدروکسی بنزوییک اسید، پروپیلپاراهیدروکسی بنزوییک اسید، بوتیل پاراهیدروکسی بنزوییکاسید، پاراهیدروکسی بنزوییک اسید و پاراهیدروکسی بنزوات.

همه اینها اشکال مختلف پارابن هستند.
شرکت های آرایشی طبق قانون ، ملزم به لیست کردن مواد تشکیل دهنده شان روی برچسب های محصولاتشان هستند.
تنها عطرهاازاین کار معاف هستند.

پارابن ها ( parabens ):
بعنوان نگهدارنده در برخی از غذاها، داروها و محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده می شود. برخی از انواع پارابن ها شامل اتیل، متیل، پروپیل، بوتیل پارابن همچنین بنزوات سدیم است.

در برخی از کرم های ضدآفتاب و شامپوها که حاوی پارابن هستند موارد درماتیت های ومشکلات پوستی تماسی شدید گزارش شده که علایم آن شامل قرمزی، تورم و التهاب پوست است.

از جمله عوارض خطرناک مواد نگهدارنده پارابن ،سرطانزا بودن آن است.

نیترات ها و نیتریت ها:
بعنوان نگهدارنده بخصوص در فرآورده های گوشتی (گوشت و آبزیان بسته بندی، سوسیس و کالباس و …) استفاده می شوند و از مسمومیت کشنده بوتولیسم جلوگیری می کنند موجب بهبود طعم و رنگ می شوند اما سرطان زایی نیتریت اثبات شده ،مصرف این مواد همچنین موجب بروز سردرد و کهیر در برخی افراد میشوند.

تحقیقات نشان می‌دهد که ماده‌ای به نام نیترات بعد از خوردن در معده تبدیل به نیتروزامین می‌شود که ماده‌ای سرطانزاست و در اکثر غذاهایی که دارای مواد افزودنی نگهدارنده هستند به کار برده می‌شود
در حالی که نیترات ها و نیتریت ها که سال ها در صنایع غذائی برای جلوگیری از فساد موادغذائی و تولید رنگ به کار می رفتند، از ۱۹۶۰ به دنبال مسمومیت کبدی حیوانات اهلی تغذیه شده با پودرماهی کنسروشدهٔ محتوی مقدار زیادی نیتریت سدیم، خطر استفاده از این مواد آشکار شد.

در ۱۹۷۰، سازمان غذا و داروی آمریکا در تلاش بود استفاده از نیتریت در فرآورده ها را ممنوع کند که به دلایلی مختلفی امکان پذیر نشد ومتاسفانه اکنون این ترکیب به صورت قانونی استفاده می شود.

نیتریت ها به علت فعالیت شیمیائی موادسمی و خطرناکی هستند که در سنتز نیتروزآمین ها شرکت دارند.
با توجه به خطرات سرطان زائی نیتروزآمین ها، تحقیقات بسیاری دربارهٔ کاربرد و مقدار نیترات و نیتریت مصرفی در موادغذائی انجام شده است.

این بررسی ها نشان می دهد که بیش از ۹۰ درصد از ۳۰۰ ترکیب نیتروز آزمایش شده در حیوانات آزمایشگاهی باعث بروز سرطان شده اند.

بنزوات ( Benzoates ):

بعنوان نگهدارنده در ترکیب برخی از محصولات مثل انواع کیک و کلوچه، غلات، سس ها، آبنبات، کره گیاهی (مارگارین) و برخی از روغن ها استفاده می شوند.

دقت کنید: تنها راه جلوگیری از عوارض مصرف این مواد اجتناب از مصرف آنهاست.

بنزوات سدیم و بنزوات پتاسیم در ترکیب با اسید آسکوربیک (ویتامین ث، E۳۰۰) تولید بنزن می‌کنند، که یک سرطان‌زای شناخته‌شده است.

با این حال بازهم اعلام مینمایند مقادیر آن کمتر از میزانی است که خطرناک شناخته می‌شود که این نظر جای بحث دارد که حقیر در
جلسات قبل به آن پرداختم.

حرارت، نور و زمان نگهداری ،می‌توانند بر نرخ تولید بنزن تأثیرگذار باشند.

پروفسور “پیتر پایپر” در دانشگاه شفیلد در تحقیقات خود به نتایج نگران کننده ای دست یافت که بنزوات سدیم به تنهایی می‌تواند به اجزای حیاتی DNA در میتوکندری سلول آسیب برساند و آن‌ها را غیرفعال کند وساختمان ژنتیکی سلول را تغییر می دهد .

میتوکندری در سلول در تولید انرژی نقش دارد و اگر آسیب ببیند سلول مختل شده و ممکن است واردآپوپتوز شود. بیماری‌های زیادی امروزه به آسیب DNA نسبت داده می‌شود مانند پارکینسون و سایر بیمار‌ی‌ها نابودی مغز و اعصاب (آلزایمر، هانتینگتون و …)، و از همه مهتر، کلاً فرآیند پیری وبسیاری از بیماریهای جدید وناشناخته که حتی نوزادان وکودکان را درگیر کرده وطب شیمیایی وهاریسونی تعریف خاصی برای آن ندارد که بسیاری از اینها میتواند عوارض مواد نگهدارنده مصرفی توسط مادر باردار و…باشد.

با توجه به اهمیت سلول های اجدادی، تخمک که تقسیمات میتوز و میوز را پشت سر می­گذارند و اینکه DNA سلولی در آنها فعال است موادی مانند بنزوات سدیم می­توانند بر تقسیم سلولی در آنها اثرات سویی بگذارد. در اثرمصرف بنزوات سدیم تغییرات هیپرپلاستیک و دژنراتیو در سلولهای کبدی و کلیوی و حتی بیضه دیده می­شود ولی تغییــرات پاتولوژیک در سلولهای مغزی وجــــود ندارد.

جالب آنکه با انجام مطالعاتی بر روی حیوانات آزمایشگاهی و بر روی اندام های قلب، طحال، کلیه، کبد و مغز نشان داده شد بنزوات سدیم آثار سویی مانند گرانولاسیون شدید پوست و حتی آسیب های جدی در سلول های مغزی دارد. کاهش وزن بدن، تغییراتی در یون های پلاسمـــا و حتی در مــواردی مرگ وجود دارد.

در مطالعات انجام شده کاهش وزن جنین، افزایش وزن کبد و بروز ضایعـــاتی در CNS (سیستم اعصاب مرکزی)، افـــزایش مرگ ومیر جنین ها، بروز ناهنجاری های مادرزادی در ستون مهــره ها و سلـــول های شبکیه چشم، افزایش اسپرم های ناهنجار و بروز نواقص جنینی در ناحیه کراینوفاسیال (به ویژه میکروسفالی) و ناهنجازی های روده ای در جنین قورباغه از عوارض مصرف بنزوات سدیم در جنین موش گزارش گردیده است.

ماده ۲۱۱ E موجب بیماری و ناراحتی‌هایی چون سیروز، پارکینسون و اختلالات در DNA می‌گردد.

اسید بنزویک و بنزوات سدیم به عنوان یکی از عوامل شیمیایی محیطی می توانند موجب کاهش روند فولیکولوژنز شوند و فرآیند اووژنز و تخمک گذاری را مختل نمایند.

مطالعات نشان می دهد بنزوات سدیم به علت ایجاد رادیکال های آزاد می تواند تغییراتی در DNA سلولی ایجاد کند .

سفارش اکید حقیر بهمه عزیزان این است که لازم است تمام مردم نامهای مواد نگهدارنده را بدانند و از مصرف خوراکی هاییکه دارای مواد نگهدارنده مطلقا خودداری نمایند.

بالاخص کودکان وفرزندان خود را در بحث مواد نگهدارنده توجیهه نمائید واستفاده دلبندانتان از خوراکی هاییکه دارای مواد نگهدارنده میباشد را با نظارت وتوجیه کنترل وهدایت نمایید.
بالاخص تغذیه دانش آموزان که بسیار مهم میباشد.
نازایی ها،ضعف های جنسی واختلالات هورمونی و جنسی در کشورمان بعلت مختلف منجمله مصرف خوراکی های دارای مواد نگهدارنده بسیار نگران کننده میباشد.
حقیر تقاضامندم این مطالب مفید را من باب نشر علم برای همه دوستان،آشنایان وهم میهنان ارسال کنید،شاید صدای ما بجایی برسد وفرجی شود.
https://telegram.me/joinchat/DXph7kDEs2ciiVGoIhfpeg
بلطف خدا در جلسات بعد مطالب دیگر منجمله آسیب های جدی گازها،رنگ های خوراکی،شیرین کننده هاو… را بصورت تخصصی تقدیم خواهیم کرد.

التماس دعا
طالقانی