تدریس اصلاح سبک زندگی مدرس: استاد طالقانی جلسه: هفتم

بسم الله الرحمن الرحیم تدریس طب ایرانی اسلامی مدرس: استاد طالقانی جلسه: هفتم     باعرض سلام وادب در این جلسه ادامه مبحث تغذیه را تقدیم خواهیم کرد.   مضرات چای:   چای یک گیاه داروئی درکشور ماست که هیچ سابقه مصرفی تاریخی در کشور ما ندارد و تبلیغ و ترویج آن متأسفانه صرفاً جنبه […]

بسم الله الرحمن الرحیم

تدریس طب ایرانی اسلامی

مدرس: استاد طالقانی

جلسه: هفتم

 

 

باعرض سلام وادب در این جلسه ادامه مبحث تغذیه را تقدیم خواهیم کرد.

 

مضرات چای:

 

چای یک گیاه داروئی درکشور ماست که هیچ سابقه مصرفی تاریخی در کشور ما ندارد و تبلیغ و ترویج آن متأسفانه صرفاً جنبه تجاری دارد.

 

 

استفاده از این گیاه موجب عوارضی در سلامت می گردد.

از جمله عوارض آن :???

 

تحلیل و فرسودگی کلیه هابعلت دفع آب بدن

– کم خونی

، ضعف، ورم و زخم معده

، فشار به قلب و تیر کشیدن آن

_ازدیلد سودا در بدن وغلظت خون

_برهم زدن سیستم طبیعی خواب و…

 

چای از دیدگاه طب ایرانی اسلامی سرد و خشک بوده و مولد سودا در بدن می باشد، لذا مصرف آن در دراز مدت موجب ضعف قوای جنسی، ضعف اسپرمها، تکرر ادرار و برخی بیماریهای سوداوی از جمله سرطان می گردد.

 

 

برخی افراد طرفدار چای عنوان میکنند که چای در کتب طب سنتی وارد شده و مصرف آن جایز است.

 

در حالیکه میدانیم در کتب منبع طب سنتی مانند مخزن الادویه چای سیاه پست ترین نوع چای برشمرده شده وباید دانست این مبحث باید مورد بررسی تاریخی قرار گیرد چه آنکه گاها برخی داروها وگیاهان در لفظ مشترک هستند اما در نقاط مختلف هم چیز دیگری است هم مزاج وخواص آن نسبت به مناطق وشرایط مختلف متغییر است

 

 

جالب است بدانید ایران در مصرف چای در دنیا رتبه چهارم را دارا می باشد. برخی نیز در خصوص چای سبز و چای سفید سوالاتی می فرمایند

بهتر است بدانیم چای سبز محصول همان درخت چای امابصورت تازه تر و سرشاخه های تازه آن است و چای سفید نیز غنچه و گلهای همان درخت چای است و همه آنها  مولد ضرر و زیان برای بدن است.

 

 

هیچگاه گول مقاله های به ظاهر علمی را نخورید، دفاع از چای صرفاً جنبه تجاری دارد، تجارتهای میلیاردی، پول هنگفتی که افرادی خاصی به جیب می زنند.

 

مهم

همه مضراتی که عرض کردیم مختص چای طبیعی است اما جالب است بدانید فی الحال در کشور ما  یک هزارم ملت ما چای نمی خورند بلکه چای فعلی بازار، چای تجاری است که متأسفانه مملو از مواد سرطان زا مانند طعم دهنده، رنگ دهنده، اسانس  و ….می باشد.

 

 

افرادیکه چای طبیعی گیلان را مصرف کرده اند می دانند بعد از نیم ساعت از دم کشیدن چای هنوز چائی آن طور که انتظار می رود رنگ و طعم دهی ندارد اما چائی های رایج در بازار به محض برخورد با آب جوش فی الحال رنگ می گیرند و عطر و طعم خاصی می دهند که معمولاً به این چائی ها  مواد افزودنی

افزوده می شود و برای سلامتی بسیار مضر می باشد.

 

ما در یک آزمون علمی با حذف چای از برنامه خوراکی های برخی افراد متوجه شدیم بعد از حدود ۵ پنج روز از ترک چای درد و تیرکشیدگی قلب آنها بهبود یافت و بعد از حدود ده روز تا دو هفته ترشی معده و درد معده آنها بهبود یافت و در برخی نیز موجب کاهش و بهبود صدای وزوز گوش و در برخی نیز تعریق دست و پا کاهش یافته است.

 

 

 

افرادیکه به چای اعتیاد دارند بهتر است ظرف حدود پنج روز چای را بسمت کم رنگی پیش ببرند و بعد آنرا از برنامه نوشیدنی خود حذف نمایند و گیاهان سرشار از فائده را جایگزین آن نمایند.

 

 

 

قانون مصرف دمنوش ها:

 

در اینجا جای دارد یک مطلب مهم را خدمت شما عزیزان عرض کنم. گیاه چای و گیاهان غذا نمی باشند و مصرف مداوم یک نوع دمکرده حتی گیاهان مفید بصورت مداوم وطولانی، بالاخص گیاه مضر چای کار نادرستی است و در دراز مدت به بدن آسیب می زند.

 

 

بهتر است دمنوش ها بامزاج وطبع افراد سازگار باشد.

بعنوان مثال افراد گرمایی از عناب، برگ زیتون ، به لیمو، لیموعمانی، زرشک و سیب خشک و …بصورت دمکرده استفاده نمایند و افراد سرمائی از گل گاوزبان،زیرفون ، نعنا ،برگ به، چای کوهی و … استفاده نمایند و برای ایجاد اعتدال می توانید از ادغام این مواد با هم استفاده نمائید.

مثلاً گل گاو زبان و به لیمو را با هم ترکیب نمائید.

در هر صورت باید در نظر داشته باشید خوراکی ها و دمنوش های طبع سرد بدن شما را بسمت سردی و خوراکی ها و دمنوش های گرم، بدن را بسمت گرمی می برند، پس بهتر است بسته به طبع بدن به مصرف آن اقدام نمائید.

 

 

مضرات فست فودها

 

الف: گوشت و محتویات فست فودها عمدتاً از گوشت و موادی است که همه مردم از آن آگاهندو لازم به ذکر نیست و با یک سرچ اینترنتی ساده می توانید پی به فجایعی که در این زمینه اتفاق می افتد مطلع گردید.

 

 

ب: فست فودها بعلت ساختار فاسد شدنی خود جهت عدم فساد باید به آن مواد نگهدارنده اضافه شود.

 

از عوارض وحشتناک مواد نگهدارنده همه آگاهند و طب سنتی وطب نوین در خصوص مضرات آن متفق القول می باشند.

 

 

حسب گزارشا ت جهانی، فست فودها از علل عمده بیماری های عصب العلاج مانند دیابت، کاهش ضریب هوشی،مشکلات معده ودستگاه گوارشی وسرطان و … می باشد.

 

 

ج: فست فودها بعلت فساد زود هنگام همیشه باید در یخچال و فریزر نگهداری شوند، لذا نگهداری دراز مدت این مواد در انبارها و …به حالت انجماد موجب تشدید سودازائی و عوارض برای بدن میباشد.