تدریس اصلاح سبک زندگی مدرس.استاد طالقانی جلسه یازدهم

بسم الله الرحمن الرحیم تدریس طب ایرانی اسلامی مدرس.استاد طالقانی جلسه یازدهم با عرض سلام وقبولی طاعات وعبادات خدمت همه شما علاقمندان به طب ایرانی اسلامی. امیدوارم در این شرایط همه شما عزیزان نسبت به اجرای فرامین طب ایرانی اسلامی همت بگمارید و با انتشار جلسات تدریس ومتون طب ایرانی اسلامی مروج این طب شریف […]


بسم الله الرحمن الرحیم
تدریس طب ایرانی اسلامی
مدرس.استاد طالقانی
جلسه یازدهم

با عرض سلام وقبولی طاعات وعبادات خدمت همه شما علاقمندان به طب ایرانی اسلامی.

امیدوارم در این شرایط همه شما عزیزان نسبت به اجرای فرامین طب ایرانی اسلامی همت بگمارید و با انتشار جلسات تدریس ومتون طب ایرانی اسلامی مروج این طب شریف باشید.

این حداقل کاری است که میتوانیم انجام دهیم.

بلطف خدا در این جلسه بصورت مختصر ومفید مضرات گازهای سمی را در نوشیدنی های بازاری بررسی تخصصی تر خواهیم نمود.???

ازهای مسموم کننده خوراکی:

امروز گازهای مسموم کننده خوراکی به اسم وعناوین مختلف به سبدغذایی مردم اضافه میشود ومانند دنیای اغوا گر با طعم ترغیب کننده خود ضربه سهمگینی به سلامت بشر وارد میکند.

گازها غالبا در انواع نوشابه ها. دلسترها.دوغ ها و …اضافه وبه مردمیکه طعم خوش آنرا به سلامت خود ترجیح میدهند عرضه میدارند.

امـروزه مصرف نوشابه های گازدار بطور فزاینده در میان مـردم دنیا بخصوص ایرانیان که رکورددار مصرف این ماده هستند رایج گردیده است.

اما آیـا مـصـرف کنـنـدگان از مـضرات این نوشابه های رنگارنگ با خبرند؟
پــژوهشگران، مضرات مصرف نوشابه های گازدار را چـنـیـن میشمارند:

۱- پـوسیدگی دندانها: تمام نوشابه های گازدار خاصیت اســیدی داشته و سبب فرسایش مینای دندانها میگردند.

همچنین میزان قند بالای این گـونه مـحــصولات پوسیدگی دندانها را تسریع میکنند.

۲- چاقی: نوشابه های گازدار عمدتا از آب تصفیه شده، افزودنیهای مصنوعی و شکر تصفیه شده تهیه میگردند. بنابراین فاقد هرگونه ارزش تغذیه ای بوده و تنها به خاطر میزان قند بالایشان دارای کالری زیادی میباشند که سبب چاقی در فرد مصرف کننده میگردند. در نوشابه های رژیمی نیز جای شکر معمولی از آسپارتام استفاده میکنند که در ضمن آنکه یک ماده اشتها آور میباشد برای سلامتی نیز مضربوده و مصـرف آن میگرن، سرگیجه و کاهش توان حافظه را بدنبال دارد.

۳- سوء تغذیه: افرادی که به مصرف نوشابه های گازدار اعتیاد دارند و از طرفی که این محصولات موجب کاهش اشتها میگردند بنابراین فرد معتاد تنها به مصرف نوشابه های گازدار روی آورده و دچار سوء تغذیه میگردند.هنگامی که شما در بطری یک نوشابه گازدار را باز می کنید بلافاصله حبابها و گازهای موجود در آن به بیرون جهیده وظاهر میگردند.گاز اینگونه محصولات بسبب وجود اسید فسفریک و دی اکسید کربن در ترکیباتشان میباشد که سبب اسیدی گشتن اینگونه محصولات نیز میگردند. PH نوشابه های گازدار بین ۲٫۵ تا ۳٫۵ میباشد که موجب پدید آمدن محیطی اسیدی در معده میگردند.

در کل مسیر سیستم گوارش تنها معده قادر به مقاومت در برابر چنین محیط اسیدی میباشد. اما در دیگر اعضای سیستم گوارش بدن مانند دهان، گلو و مری در پی مصرف نوشابه های گازدار محیط اسیدی ناهنجاری ایجاد میگردد. چراکه مخاط دهان، گلو و مری بسیار در برابر اسید حساس و آسیب پذیر میباشند. اسید فسفریک موجود در این نوشابه ها نیز با رقابت با اسید هیدروکلریک معده عملکرد صحیح معده را تحت تاثیر قرار میدهد. هنگامی که معده ناکارآمد میگردد غذای مصرفی گوارش نیافته باقی مانده و سبب سوء هاضمه و نفخ میگردد. افرادی که از زخم معده و
سوزش سر سینه رنج میبرند باید از مصرف نوشابه های گازدار جدا کنند
.

۴- تاثیر بروی کلیه ها:

هنگامی که میزان اسید فسفریک خون افزایش می یابد کلیه ها قادر به دفع سریع آن نمیباشند بنابراین فشار مضاعفی بروی کلیه ها تحمیل میگردد. مصرف نوشابه های گازدار سبب میگردد تا کلسیم از استخوانها برداشته شده و درون خون جریان یابد این امر موجب رسوب کلسیم اضافی در کلیه ها گردیده که در نهایت منجر به سنگ کلیه میگردد.

۵- تاثیر بروی پوست:

خون اسیدی بروی عملکرد گلوتایتون تاثیر میگذارد. گلوتایتون یک آنزیم با خاصیت آنتی اکسیدانی میباشد. علاوه بر آن نوشابه های گازدار فاقد هرگونه مواد معدنی و ویتامین میباشند. افرادی که نوشابه مصرف میکنند معمولا مصرف آب میوه، شیر و حتی آب را کاهش میدهند و بدن خود را از ویتامینها و مواد معدنی که برای سلامتی پوست ضروری میباشند محروم میسازند. بنابراین پوستشان بیشتر دچار چین و چروک میگردد.

۶- تاثیر بروی استخوانها:

اسید فسفریک موجود در نوشابه های گازدار ماده ای بسیار سمی میباشد. در صنعت از اسید فسفریک بعنوان سختی گیر آب استفاده میگردد. به این طریق که اسید فسفریک سبب زدودن کلسیم و منیزیوم از آب سخت میگردد. اسید فسفریک در بدن نیز دارای عملکرد مشابهی میباشد. یعنی یون کلسیم را از استخوانها بر داشته و پوکی استخوانها را سبب میگردد.

۷- تاثیر کافئین:

به نوشابه های گازدار عمدا کافئین افزوده میگردد تا ایجاد اعتیاد و وابستگی در مصرف کنندگان خود کنند

کافئین موجود در نوشابه های گازدار با سرعت بیشتری نسبت به دیگر نوشیدنیهای
حاوی کافئین مانند قهوه و چای جذب بدن میگردد. کافئین سبب برهم خوردن نظم خواب گردیده، علایم پیش از قاعدگی را تشدید کرده و سبب کم آبی در بدن میگردد.

به زبان ساده همه میدانیم گازهاییکه برای ایجاد طعم خوشایند به نوشابه ها اضافه وتزریق میشود به آرامی بدن را مسموم وعوارض آن نمودار خواهد شد چون خود گازهای مذکور سمی است.

به خاطر داشته باشید که بیماریها یک شبه پدیدار نمیگردند بلکه در طی سالها بر اثر پیروی از رژیمهای غذایی نامناسب ایجاد میگردند.

جالب آن است که حتی کودکان نیز میدانند بدن انسان برای حیات اکسیژن دریافت میکند و دی اکسیدکربن یا همان گاز کربنیک را که ماحصل سوخت وساز بدن است برای بدن مضروباید از سلولها وبافتها دور شود در نتیجه توسط بازدم به بیرون از بدن دفع میشودواین گازکربنیک ودی اکسیدکربن که ماحصل سوخت وساز بدن است وباید از بدن دفع شود چنان برای انسان مضراست که معصوم فوت کردن غذا را و دمش آن به خوراک را در آن مقیاس کم نهی نموده است.

اما برخی مردم چنین گازهایی را بی محابا بعلت طعم ومزه ای که به نوشیدنی میدهد با لذت میل میکنند.

همانگونه که میدانید اکسیژن به حیات بدن وهمچنین شعله ور شدن آتش کمک میکند و دی اکسید کربن یاهمان گاز کربنیک موجب از بین رفتن آتش واطفای آن میشود.

لذا این گاز خوراکی با اثرگذاری بر روی سلولها وبافتهای بدن موجب اطفای حرارت غریزی وقوت حیاتی و حیات حیوانی ونباتی انسان میشوند.

بلطف خدا در جلسات بعد بسراغ مواد غذایی دیگر خواهیم رفت وآنرا بصورت تخصصی بررسی خواهیم نمود.

التماس دعا
طالقانی