تدریس حجامت از استاد طالقانی (جلسه اول)

بسم الله الرّحمن الرّحیم تدریس حجامت از:استاد طالقانی جلسه : اول سلام علیکم. خداوند را شاکریم که بما فرصتی دست داد تا درخصوص روش درمانی وپیشگیری حجامت در خدمت شما عزیزان باشیم. علم طب سنتی ایرانی اسلامی علمی مبتنی بر نظام یکپارچه عالم است، علمی که هر قسمت از آن مبتنی بر حکمت، برهان و […]

بسم الله الرّحمن الرّحیم

تدریس حجامت
از:استاد طالقانی
جلسه : اول

سلام علیکم.
خداوند را شاکریم که بما فرصتی دست داد تا درخصوص روش درمانی وپیشگیری حجامت در خدمت شما عزیزان باشیم.

علم طب سنتی ایرانی اسلامی علمی مبتنی بر نظام یکپارچه عالم است، علمی که هر قسمت از آن مبتنی بر حکمت، برهان و استدلال عقلی می باشد و بدن نیز از دیدگاه این علم به مثابه یک عالم اصغر در نظر گرفته می شود که هر جزء آن با کل بدن و عالم نامتناهی ارتباط ظریف و ناگسستنی دارد و نمی توان مقوله بهداشت و درمان را بدون در نظر گرفتن این اصول لحاظ نمود.

حجامت از جمله روشهای درمانی طب سنتی ایران اسلامی است که نقش بسیار مهمی در امر درمان بیماری ها به عهده دارد و متأسفانه این روش درمانی به مرور زمان بواسطه دشمنان مغرض و دوستان جاهل به دست فراموشی سپرده شد و صدالبته در چند سال اخیر زحمات اساتید و بزرگان این طب در ترویج این روش درمانی بی ثمر نبوده است .
نقش و تأثیر حجامت در طب اسلامی آنچنان زیاد است که صدها حدیث از پیامبر اکرم(صل الله علیه وآله) و ائمه معصومین¬ (علیهم السلام) صادر گردید و نه تنها حجامت را تاکید نمودند بلکه تاکید بسیار زیادی در خصوص نقش ارزشمند و معجزه آسای حجامت در پیشگیری و درمان عنوان نموده اند.

پیامبر خدا (ص): اگر خون درونتان به جوش می آید، حجامت کنید، چرا که خون، گاه ممکن است در درون شخص طغیان کند و وی را بکشد.

امام علی (ع) فرمودند: همانا حجامت بدن را سالم و عقل را استوار می نماید.
همچنین در نزد سلاطین و اساتید طب سنتی ایرانی همیشه بعنوان یکی ازابزارهای پیشگیری و درمان لحاظ گردید و عموماً در تمام نسخه های درمانی ترکیبی ردپایی از حجامت وجود دارد و هر یک از سلاطین این علم مانند رازی، بوعلی سینا، عقیلی خراسانی و … تأکید فراوان به انواع حجامت داشته اند .

همین مقدار بس که با توجه به فراونی تاکیدات حجامت در کتب ورساله ها ونسخ طب سنتی ببینید اهمیت حجامت تا کجاست که
شیخ الرئیس بوعلی سینا می فرماید:

در تمام طب هیچ مقوله ای را به اندازه این دو، مظلوم و فراموش شده نیافتم؛ اول حجامت و سپس ماءالجبن

با آنهمه تاکید بزرگان در خصوص حجامت و ارزش بی چون وچرای حجامت متاسفانه حجامت در کشور ما بسیار غریب و مهجور است.
غرض ورزی برخی در امر مقابله با حجامت آنچه بر سر حجامت آمده بود را دو چندان کرد.

جالب است بدانید حجامت برترین روش طبی است که برخلاف تصور عموم مردم نه تنها فقط خاصیت درمانی دارد بلکه ۸۰ درصد خاصیت حجامت در پیشگیری از بیماریهاست.

با ذکر این بند آخر شاید متوجهه شده باشید چرا بسیاری از کارتل های دارویی وطب غربی با حجامت میانه خوبی ندارند و حتی سایه حجامت را نیز برای منافع خود خطر ساز میدانند.

♻همین مقدار بدانید اگر حجامت تا همین مقدار گسترش یافته این میسر نشد مگر به حرمت سختی ها،زجرها،زندانی و دادگاهی شدن ها.

در اولین جلسه تدریس حجامت جای دارد از زحمات فداکارانه استاد خیراندیش و استاد روازاده در گسترش طب ملی مذهبی ایران زمین تشکر وقدر دانی نماییم.
میدانیم اساتید وپیشکسوتان عزیز دیگری نیز در گسترش این طب شریف نقش داشته اند و این یک حرکت جمعی بوده است اما این دو بزرگوار مایه گسترش و عمومی شدن و نفوذ طب ایرانی اسلامی به بدنه اجتماع و رخنه آن به رسانه ها شدند وخط مقدم این خاکریز را شکستند و با آنکه بارها به دادگاه و بعضا به زندان محکوم شدند، دست از اهداف خود نکشیدند و گفتند این حرف حق است وما ایستاده ایم.
پیشکستوتان را پاس دارید تا خداوند برکات را برما نازل کند.

همکاران پیشکسوت طب سنتی در خاطر دارند در دهه های قبل زمانیکه حجامت در کشور ما ممنوع بود فردی بنام حاج قاسم پرواز که در آمریکا اشتغال داشت بعلت بیماری سرطان حنجره به ایران آمد و با حجامت سرطان حنجره ایشان درمان شد.
از آن پس حاج قاسم پرواز بنیانگذار حجامت صلواتی شد و وسایل حجامت رو همراه خود حمل میکرد و افراددرا صلواتی حجامت میکرد و از خواص علمی آن و تاکید دین واحادیث وروایات در خصوص حجامت نقل میکردند.
ایشان در مصاحبه ای سالها قبل عنوان داشته تاکنون به بیش از ۴۰۰۰ نفر آموزش حجامت داده ام!!!

حجامت جزء احکام امضائی و مسلم اسلام است و اهمیت آن به حدی است که ملا حسن فیض ( رضی الله عنه ) طی فتوایی آموزش حجامت را برای مردم هر شهر واجب کفائی می شمارد.

♻ما نیز حسب وظیفه شرعی خود و اینکه ناظریم جامعه اسلامی بعلت از غفلت از مبانی طبی وبهداشتی وتغذیه ای تا چه حد نیازمند حجامت است،سعی مینماییم با حفظ اصول اقدام به آموزش حجلمت نمائیم.

شاید برخی از این اقدام ما ناخوش شوند، اما وظیفه ما چیز دیگریست، هرچه بادا باد…

صفحه دوم تدریس حجامت توسط استاد طالقانی

ضمنا حقیر این حجت شرعی را از گردن خود ساقط میکنم که ارائه مطالب در خصوص حجامت به معنای انجام حجامت توسط افراد نیست.
بلکه افرادی میتوانند حجامت را انجام دهند که بصورت تجربی زیر نظر افراد حاذق مراحل حجامت را بگذرانند.
بلطف خدا تدابیری در حال اتخاذ است که دوره های حضوری حجامت بهمراه صدور گواهینامه برگزار گردد.
البته دوستانیکه در این دوره ها بصورت غیر حضوری شرکت میکنند فقط باید برنامه های فشرده عملی را بگذرانند ونیاز به طی کردن دوره های تئوری نمیباشد.

این جلسه من باب مقدمه تدریس مطالبی عنوان نمودیم وبلطف خدا در جلسات بعدی بسراغ اصل تدریس خواهیم رفت.
یقینا سعی ما برآن است مطالب بصورت مختصر ومفید وبدون وارد شدن به حاشیه ها ومقولات غیرکاربردی بصورتی روان و همه فهم ارائه گردد.
لذا اگر تدریس با زبان ساده تقدیم میگردد اهل دانش وفن بر ما خرده نگیرند،چه آنکه در نظر گرفتن شرایط عموم در اولویت خواهد بود.
التماس دعا
یاعلی

جهت عضویت در کانال تخصصی وآموزشکده مجازی طب سنتی اسلامی در تلگرام کلیک کنید
https://telegram.me/joinchat/DXph7kDEs2ciiVGoIhfpeg