تدریس حجامت از استاد طالقانی جلسه هشتم

تدریس حجامت مدرس : استاد طالقانی جلسه هشتم مورخه ۹۵٫۱۱٫۹ اما حجامت در چه روزهایی بیشتر توصیه شده است ؟ تاثیر جاذبه ماه و خورشید بر روی جانداران از دیرباز مورد توجه دانشمندان و حکما بوده است. در برخی احادیث نیز بر حجامت در ایام پر فشار ماه که جاذبه و خورشید در حداکثر میزان […]


تدریس حجامت
مدرس : استاد طالقانی
جلسه هشتم
مورخه ۹۵٫۱۱٫۹

اما حجامت در چه روزهایی بیشتر توصیه شده است ؟

تاثیر جاذبه ماه و خورشید بر روی جانداران از دیرباز مورد توجه دانشمندان و حکما بوده است. در برخی احادیث نیز بر حجامت در ایام پر فشار ماه که جاذبه و خورشید در حداکثر میزان است تاکید شده است.

جاذبه ماه و خورشید همچنان که برآب دریا تاثیر دارد و باعث جزر و مد آب میشود همچنین بر ترکیبات موجود در خون انسان نیز موثر می باشد. و امروزه این مسئله کاملاً به اثبات رسیده است .

امام رضا ع می فرماید:
خون در افزایش هلال ماه افزایش می یابد و در کاهش هلال کاهش می یابد.

رسول اکرم ص: هر کس روز سه شنبه هفدهم یا نوزدهم یا بیست و یکم ماه قمری حجامت کند ، شفای بیماری یکسال او خواهد بود .

در روایت دیگری هفتم ماه حزیران رومی تیرماه برای حجامت توصیه شده است.
با توجه به روایات مختلف و متعدد، حجامت در روزهای هفتم، چهاردهم، هفدهم،نوزدهم، و بیست و یکم ماه قمری به عنوان بهترین روزها تاکید شده است.
با توجه به روایات مختلف و تطبیق آن با تاثیر جاذبه ماه می توان چنین نتیجه گرفت که دهه دوم هر ماه قمری برای حجامت بهتر از سایر ایام ماه است.

حجامت در هفته :
احادیث و روایات فراوانی پیرامون حجامت در هفته وجود دارد و برخی روزهای هفته برای حجامت توصیه بیشتری شده اند.آنچه در احایث مختلف وجود دارد استحباب حجامت در روز دوشنبه و پنجشنبه و نهی آن در روز جمعه می باشد .
ذکر این نکته مجدداً لازم است در صورتی که وضعیت بیمار ایجاب کندو اضطراری وجود داشته باشد بر طبق روایات معصومین با دادن صدقه وتلاوت آیه الکرسی و ذکر صلوات، حتی در روز جمعه نیز می توان حجامت نمود .

ساعات مناسب جهت انجام حجامت: بهترین ساعات روز برای حجامت ساعت دوم و سوم پس از طلوع خورشید و ساعات نزدیک به غروب می باشد.

۵- سن مناسب برای انجام حجامت
در طب سنتی، برخی حکما ـ از قبیل بوعلی سینا و جرجانی ـ حجامت را از ۲ تا ۶۶ سالگی تجویز نموده اند. اما در طب اسلامی شروع حجامت جهت پیشگیری، از ۴ماهگی تجویز شده است .

در حدیثی از پیامبر اکرم ص که در کتب گوناگون ـ از جمله استبصار جلد ۱صفحه ۴۴ وارد شده است، ایشان به حجامت نقره در اطفال بالاتر از چهار ماه به فاصله هر ماه یکبار توصیه نموده اند و آثار فراوانی برای آن ذکر نموده اند.

همچنین در روایات اسلامی حدیثی مبنی بر عدم انجام حجامت در افراد کهنسال مشاهده نشده است. به عبارت دیگر حجامت محدودیت سنی ندارد .
حضرت امام رضا ع در رساله ذهبیه حجامت را در بالغین متناسب با سن فرد تجویز نموده اند. مثلاً حجامت برای فرد ۴۶ ساله هر ۴۶ روز یکمرتبه و برای فرد ۶۶ساله هر ۶۶ روز یک بار تجویز شده است .

تذکر ۱: این فواصل برای پیشگیری از بیماریها توسط حجامت می باشد و فواصل مناسب جهت حجامت فرد بیمار باید توسط پزشک معالج تجویز شود .

تذکر۲: به تجربه ثابت شده است که حجامت در اطفال و کودکان موجب افزایش رشد قد و وزن، رفع لاغری، بی اشتهایی، ضعف، تقویت سیستم ایمنی و دفاعی و بالاخره کاهش اختلالات رفتاری و بیقراری و پرخاشگری در ایشان می شود .

تذکر۳: در کتب طب سنتی، جهت درمان زردی یرقان فیزیولوژیک چند خراش
کوچک سطحی در لبه و پشت لاله گوش نوزاد تجویز شده است .

تذکر۴: در گذشته حجامت نقش واکسیناسیون فعلی را برای کودکان داشته است و مقاومت آنها در برابر بیماریها توسط حجامت زیاد می شده است، مثلاً رازی در کتاب الجدری و الحصبه از حجامت جهت واکسیناسیون افراد زیر ۱۴ سال در برابر آبله نام برده است .
عده ای نیز معتقدند حجامت در سنین بلوغ موجب کاهش پرخاشگری وسایر عوارض بلوغ می شود .

۶- عوارض حجامت بی قاعده
چنانچه حجامت بدون قاعده و اصول آن انجام شود مانند عملی که از روی قائده نباشد عوارض خاصی را در بر خواهد داشت در صورت یک بار انجام آن میتواند عوارض خاص موقتی بر بدن داشته باشد مانند پرخوابی، ضعف بدن، سرگیجه، سردی بدن و… و اگر حجامت های ناصحیح و بی قاعده بطور دائم تکرار گردد میتواند حامل مشکلات بیشتری مانند برهم خوردن تعادل مزاج کلی بدن، بهم خوردن نظم چاکراهای انرژی بدن، ضعف ماندگار و سرگیجه، آسیب به عضو حجامت شده و… باشد. لذا در انجام حجامت باید حتماً به افراد خبره و متخصص مراجعه نمائید و از حجامت سر خود اجتناب کنید.

۷- منع حجامت در برخی افراد
تشخیص انجام حجامت،نوع حجامت،تعداد، مکان و منع حجامت صرفاً به عهده پزشک وطبیب طب سنتی است.

اما بطور کلی افرادوشرایط ذیل منع حجامت تر دارند:
۱-ضعف مفرط
۲- خانم ها در ایام حیض
۳- کم خونی شدیدو هموفیلی
۴-کمبود پلاکت
۵- در افراد دارای طبع سردودارای غلبه بلغم
۶- روز جمعهمگر در حالت اضطرار با خواندن آیت الکرسی
۷- زنان باردار قبل ازورود به ۵ ماهگی
۸- در زمستان و هوای بسیار سرد مگر برای افراد دارای طبع گرم حسب نظرطبیب طب سنتی.

تنها کانال تخصصی طب ایرانی اسلامی کشور با تدریس حکما واساتید بزرگ کشور
https://telegram.me/joinchat/DXph7kDEs2ciiVGoIhfpeg
?منتشر کنید