تدریس دکتر کرد افشاری (جلسه نهم)

تدریس: تدابیر طب سنتی اسلامی مدرس: استاد کردافشاری جلسه: نهم ✅رژیم استاندارد بیماریهای مفاصل و استخوان: صبحانه: نان سنگک با مربای بالنگ یا مربای به، سیب، زنجبیل بدون شیره (فقط میوه مربا میل شود)، نان با عسل یا شیره انگور، شیر با شکرسرخ یا عسل و پودر سنجد. ناهار و شام: مهمترین مواد غذایی مفید […]

تدریس: تدابیر طب سنتی اسلامی
مدرس: استاد کردافشاری
جلسه: نهم

✅رژیم استاندارد بیماریهای مفاصل و استخوان:

صبحانه:
نان سنگک با مربای بالنگ یا مربای به، سیب، زنجبیل بدون شیره (فقط میوه مربا میل شود)، نان با عسل یا شیره انگور، شیر با شکرسرخ یا عسل و پودر سنجد.

ناهار و شام:
مهمترین مواد غذایی مفید در دردهای سیستم اسکلتی نخود و گوشت شترمرغ است که توصیه می‌شود در یکی از وعده های اصلی غذایی (ناهار یا شام) خود از آبگوشت شترمرغ یا نخوداب استفاده کنید.

در صورتی که تمایل یا عادت به مصرف برنج دارید می توانید در وعده دیگر چلو (برنج آبکش‌شده) به همراه کمی زیره و زعفران یا گشنیز با گوشت شترمرغ یا گوشت سینه مرغ یا فیله مرغ بدون چربی به صورت کباب یا ته‌چین یا آب‌پز کم‌آب استفاده نمایید.

در صورت عادت به خوردن شام، آن را سر شب میل کرده و پس از آن رژیم سیب را رعایت کنید.

درصورت عادت به مصرف چای از دمکرده بابونه، بادرنجبویه، زنجبیل، سورنجان، خولنجان و افتیمون ( همه باهم یا تک تک) +لیموعمانی و نبات یا عسل استفاده نمایید. به شرط اینکه ۲ ساعت با غذا فاصله داشته باشد. به جای آب نیز از شربت عسل استفاده نمایید.

✅آبگوشت شترمرغ:
۵۰ گرم گوشت شترمرغ- ۵۰ گرم نخود- ۲ عدد پیاز- روغن بادام یا زیتون -۴ سانتیمتر چوب دارچین، زیره، نمک و کمی زعفران

طرز تهیه: نخود را ۲۴ساعت در آب یا عرقیات مناسب خیسانده، همراه با گوشت و پیاز و کمی آب بگذارید بپزید. ادویه‌‌ها را به آن اضافه کنید و روی شعله ملایم بگذارید کاملاً جا بیفتد. در انتها زعفران و روغن زیتون یا بادام شیرین را به آن اضافه کرده و میل نمایید.

✅نخوداب ۱:
۲۰۰ گرم گوشت ماهیچه گوسفند یا مرغ چاق- ۵۰ گرم نخود- ۳ قاشق برنج – یک عدد پیاز- روغن بادام یا زیتون -۴ سانتیمتر چوب دارچین- زیره، نمک

✅نخوداب۲:
گوشت بره یا جوجه مرغ یا بلدرچین یا کبک ۲۰۰ گرم- نخود ۲ لیوان -پیاز متوسط ۱ عدد- روغن زیتون یا بادام شیرین ۲-۳ قاشق غذاخوری – ادویه‌های گرم مثل نمک، فلفل، دارچین و زیره به مقدار لازم.

?طرز تهیه: نخود را ۲۴ساعت در آب خیسانده، همراه با گوشت و پیاز و کمی آب بگذارید بپزید. ادویه‌‌ها را به آن اضافه کنید و روی شعله ملایم بگذارید کاملاً جا بیفتد. در انتها روغن زیتون یا بادام شیرین را به آن اضافه کرده و میل نمایید.

✅نخودآب ۳بدون گوشت: نخود ۲ لیوان- شوید و گشنیز خشک هرکدام ۲ قاشق غذاخوری- روغن زیتون یا بادام شیرین ۲-۳ قاشق غذاخوری- ادویه‌های گرم مثل نمک، فلفل، دارچین و زیره به مقدار لازم.

طرز تهیه: نخود را با آب و نمک و شوید و گشنیز و سایر ادویه‌ها بگذارید روی شعله ملایم بپزد و در هنگام مصرف به عنوان چاشنی از روغن زیتون و آبلیمو استفاده کنید.

نکته: به جای شوید و گشنیزخشک می‌توانید از شوید و گشنیز تازه استفاده کنید.

♻️افرادی که با مصرف نخود دچار نفخ می شوند می توانند نخود را ۲۴ ساعت در عرقیات ضد نفخ مانند زیره، رازیانه، زنیان و… بخیسانید.

https://telegram.me/joinchat/DXph7kDEs2ciiVGoIhfpeg

انتشار دهید…