تدریس زالودرمانی استاد حکیم موسوی جلسه ۱۸

?تدریس زالو درمانی ?مدرس: حکیم موسوی ?جلسه: هجدهم   گزیدگی حیوانات مانند سالک عمل می‌کنیم ولی در گزیدگی‌های شدید مانند سگ هار و مار و امثال آن هنوز تجربه‌ای بدست نیاورده‌ام.   امراض خاص بهجت یکی از درمان‌های بسیار مؤثر برای کنترل التهابات بیماری بهجت زالودرمانی است. زالوها را از پشت گوش شروع کنید. ۲۰ […]

?تدریس زالو درمانی
?مدرس: حکیم موسوی
?جلسه: هجدهم

 

گزیدگی حیوانات

مانند سالک عمل می‌کنیم ولی در گزیدگی‌های شدید مانند سگ هار و مار و امثال آن هنوز تجربه‌ای بدست نیاورده‌ام.

 

امراض خاص

بهجت

یکی از درمان‌های بسیار مؤثر برای کنترل التهابات بیماری بهجت زالودرمانی است.
زالوها را از پشت گوش شروع کنید. ۲۰ تا ۲۵ روز بعد روی دست‌ها و ۲۰ تا ۲۵ روز بعد روی پاها زالو به همان ترتیب و تعدادی که در بیماری‌های قبلی گفتیم بیاندازید.
۳ ماه صبر کنید و آنگاه در ۳ نوبت به فاصله هر ۲۰ تا ۲۵ روز یک بار فقط روی پاها زالو بیاندازید.

اگر بخش خاصی مورد حمله بهجت واقع شده است در همان نقطه نیز انداختن زالو مفید است.

همراه با زالودرمانی مصرف داروهای گیاهی ضد بهجت و پاکسازی بدن از اخلاط اضافی لازم است.

لوپوس

در کنار داروهای گیاهی ضد لوپوس زالودرمانی را مانند زالودرمانی در درمان بیماری بهجت انجام دهید.
اگر حمله لوپوس به عضو خاصی صورت گرفته زالودرمانی در همان منطقه همراه با داروهای گیاهی ضد لوپوس لازم است. درمان گیاهی لوپوس در کتاب بیماری‌های خاص ذکر خواهد شد.

ترک اعتیاد

در کنار سایر داروهای ترک اعتیاد گیاهی استفاده از زالو و حجامت کمک شایانی به موفقیت در ترک اعتیاد می‌نماید و دردهای پس از ترک اعتیاد نیز با کمک حجامت و زالودرمانی از بین خواهند رفت.

 

امراض عروقی

فشار خون

بیماری فشار خون در دو بخش پیشگیری و درمان به زالودرمانی نیاز مبرم دارد.

پیشگیری از فشار خون

در مرحله اول بهترین راه پیشگیری از بیماری فشار خون حتّی در افرادی که زمینه ارثی دارند زالودرمانی است به این ترتیب که ابتدا ۲۰ عدد زالوی درشت یعنی هر پا ۱۰ عدد روی پا بین قوزک خارجی پا تا انگشت سوم ۷ عدد و زیر قوزک داخلی پا (صافن) ۳ انداخته می‌شود. ۲۰ الی ۲۵ عدد روی هر دست بین انگشت سوم تا انگشت کوچک ۱۰ عدد زالوی متوسط انداخته می‌شود.

سپس ۲۰ تا ۲۵ روز بعد ۱۰ عدد زالوی متوسط انداخته می‌شود.

در طول مدّت درمان داروهای گیاهی و رژیم غذایی ضد فشار خون مصرف می‌گردد. این دوره سه مرحله‌ای حد اقل هر سال یک بار باید انجام شود.

درمان فشار خون

بیماران فشار خونی خوشبختانه بوسیله روش‌های بسیار پیشرفته طب سنتی درمان می‌شوند و پس از آن دیگر نیازی به مصرف قرص‌های فشار خون ندارند. به این ترتیب که یک دوره سه مرحله‌ای مانند روش پیشگیری فشار خون انجام می‌دهند با این تفاوت که زالودرمانی ابتدا از پشت گوش شروع شده و سپس با حفظ همان فاصله روی دست‌ها و بعد از آن روی پاها به همان تعداد زالو می‌اندازند. سپس ۲ الی ۳ ماه زالودرمانی انجام نمی‌شود آنگاه دوباره یک دوره سه مرحله‌ای را از پشت گوش آغاز و با زالوی روی پا ختم می‌نمایند.

متن تدریس های تخصصی طب ایرانی اسلامی, [۳۱٫۱۰٫۱۷ ۱۱:۱۸]
در طول مدّت درمان پاکسازی از خلط غالب ضروری است و غلظت خون باید کاملا برطرف شود تا داروهای گیاهی به سر منزل مقصود برسد. خشکی مزاج در مرحله هضم چهارم قطعا باید به نرمی و انعطاف‌پذیری مبدل گردد و رگ‌های خشک، نرم و انعطاف‌پذیر شوند. این افراد به علت اینکه در معرض عودت این بیماری هستند بهتر است هر سال یک دوره سه مرحله‌ای زالودرمانی انجام دهند و تا آخر هر سال بدون مصرف قرص‌های فشار خون که دارای عوارض جانبی می‌باشند از این بیماری مصون بمانند.

واریس

هیچ درمانی برای علاج کامل واریس جز زالودرمانی و حجامت نیست یا اینکه حد اقل ما از آن بی‌اطلاع هستیم. زالوها را باید به ترتیب روی قسمت‌هایی که واریس شدیدتر است بیاندازید و تکرار زالودرمانی را بر اساس توان بیمار در نظر بگیرید. ضمن زالودرمانی پاکسازی مزاج از خلط غالب را در نظر بگیرید.

 

خواب رفتن اعضاء بدن

به طور کلی هر نوع خواب رفتن غیر عادی بدن چنانچه ناشی از کم‌خونی نباشد با زالودرمانی بهبود می‌یابد و همراه با داروهای گیاهی بکلّی درمان می‌شود. انسداد عروق، غلظت و چربی بالای خون علّت این بیماری است.

تجمع خون در اثر ضربه

در تصادفات ممکن است خون در قسمتی از اعضای داخلی جمع و مانع حرکت طبیعی شریان‌ها، وریدها و عروق دیگر شوند. زالودرمانی بالا و پایین محل تجمع خون همراه با داروهای پزنده و نرم‌کننده نسوج فشرده شده علاج این عارضه است. زالودرمانی با دقت تمام با تشخیص عروق مسدود یا منحرف شده باید انجام گردد. پزشکان قدیم و پر افتخار کشورمان با نبوغ ذاتی و دانش عمیقی که اکتساب می‌کردند بدون نیاز به ابزار سونوگرافی محل‌های مسدود شده را شناسایی کرده و آن را علاج می‌نمودند. این افتخارات در امواج بنیان‌کن غربی بتدریج از میان رفت و بی‌توجهی مسئولین دوره‌های متوالی دولت‌ها نیز باعث شد تا دانشمندان این علم که بنام (شکسته‌بندها) نیز شناخته می‌شدند دانش خود را با خود به دنیای دیگر ببرند.

 

امراض عفونی

عفونت‌های بی‌هوازی

میکروب‌های بی‌هوازی اصولا در محیطهای بسته و بافت‌های مرده فعال می‌شوند و گاه بصورت نقب زدن و حرکت لایه به لایه در نسوج اطراف نفوذ می‌کنند. قطع جریان خون و شروع مرگ بافت‌ها، زمینه را برای رشد این میکروب‌ها همراه می‌کند. زالودرمانی با ایجاد جریان خون سالم باعث توقف رشد میکروب‌ها شده و با کمک داروهای گیاهی بافت‌های رو به انهدام را بازسازی می‌کند. زالو مستقیما نمی‌تواند عفونت‌ها را ببلعد، بلکه خون محیط را پاکسازی و نسوج بازسازی شده را علیه عفونت‌ها و میکروب‌ها فعال می‌کند.

 

کانگرن یا قانقاریا

در اثر ورود میکروب کانگرن به نسوج بی‌جان و یا در حال مردن، تعفن و درد شدید و التهاب ایجاد می‌شود و در مراحل آخر بیمار را مواجه با کم‌خونی سخت نموده هلاک می‌سازد.
درمان آن با زالو و داروهای گیاهی شاید تنها راه علاج مورد اطمینان باشد.
داروهای پاکسازی مزاج باید به دقت بکار گرفته شود، آنگاه زالودرمانی روی موضع و اطراف آن با توجه به توان بیمار و قدرت خونسازی وی با تعداد کم ولی بطور مرتب انجام می‌شود.
بعضی از بیماران به عنوان مثال هر روز ۳ عدد زالو دریافت می‌کنند و برخی هر هفته و تعدادی هر ۱۵ روز یک بار تحت زالودرمانی قرار می‌گیرند. البته هرچه فاصله زالودرمانی بیشتر باشد تعداد زالوها در هر نوبت بیشتر شده و اگر ۲۵ روز فاصله ایجاد شود تعداد زالوها در نهایت می‌تواند به ۲۰ عدد در هر نوبت برسد.

 

پایان جلسه