تدریس طب ایرانی اسلامی استاد طالقانی جلسه ۳

?بسم الله الرحمن الرحیم ?تدریس طب ایرانی اسلامی ?مدرس: استادطالقانی ?جلسه : سوم ???????????? سلام علیکم جلسه امشب را پیگیرخواهیم شد با ادامه مبحث آبها. ?شرح اثر و مکانیسم آب جوشیده در بدن بزرگان طب کهن مثل جناب عقیلی خراسانی، رازی، بوعلی سینا بر جوشاندن آب مصرفی تأکید داشته اند و علت آنرا نه فقط […]

?بسم الله الرحمن الرحیم
?تدریس طب ایرانی اسلامی
?مدرس: استادطالقانی
?جلسه : سوم
????????????
سلام علیکم
جلسه امشب را پیگیرخواهیم شد با ادامه مبحث آبها.

?شرح اثر و مکانیسم آب جوشیده در بدن
بزرگان طب کهن مثل جناب عقیلی خراسانی، رازی، بوعلی سینا بر جوشاندن آب مصرفی تأکید داشته اند و علت آنرا نه فقط ضد عفونی بلکه سبک و لطیف تر نمودن آب آشامیدنی میدانند.
جناب بوعلی سینا(ره )جهت اثبات لطافت و سبکی آب جوشیده نسبت به آب معمولی چنین آزمایش را فرموده، که در یک بطری با حجم یکسان(یا اسفنج) به یک مقدار آب اضافه کنید، سپس هر دو را وزن کنید، متوجه می شوید آب جوشیده سبک تر از آب معمولی است.

همه می دانیم آب جوشیده حتی پس از خنک شدن سبک از آب معمولی بادمای مشابه است.

آب جوشیده سبک و لطیف است در نتیجه :

?الف: بعد از رسیدن، به سرعت جذب بافتها می شود.
?ب: بعلت فاصله بیشتر مولکولهای آب جوشیده نسبت به آبهای معمولی، مولکولهای آن بین خود بیشتر می توانند املاح اضافی بدن، اعم از قندها، چربی ها و مواد اضافه بدن را جای دهند و با خود از بدن دفع کنند.
?ج: آب جوشیده بعلت لطافت راحت تر توسط بافتها هضم و بکارگیری می شود در نتیجه در سوخت و ساز و تشکیل اخلاط صالح کارائی بهتری دارد.

?د: آب جوشیده بعلت لطافت و سبکی خود پس از رفع نیاز بدن راحت تر و بهتر از بدن دفع می-شود.

?نوشیدن آب جوشیده پف کردگیهای چهره و اندام را از بین می برد، بعلت نفوذ پذیری قوی در اعضاء و کمک به سوخت و ساز نموده و با دفع مواد اضافی ورسوبات به کاهش اضافه وزن کمک می کند.
آب جوشیده بعلت لطافت راحت تر از طریق ادرار دفع می شود و با دفع راحت تر از طریق تعریق پوست را شفاف تر و زیباتر می کند.پرسش اول را درجلسه قبل مطرح کردیم اما پرسش دوم:

♻️پرسش دوم: مصرف آب معدنی های راجع در بازار آیا تأیید می شود؟

?پاسخ: مصرف آب به اصطلاح معدنی به هیچ وجه توصیه نمی شود:
الف: متأسفانه گاها به علت عدم نظارت مراجع بهداشتی بر تولید مواد آشامیدنی و غذائی این آبها فاقد استانداردهای لازم است و گاهاً اصلاً آب معدنی نمی باشد.

بعنوان مثال همانگونه که همگی اخیراً در صدا و سیما شاهد بودیم وزارت بهداشت بعد از سالها به سراغ شرکت های آب معدنی رفته و بسیاری از مارک های معتبر را پلمپ وتعطیل نمود، منجمله علت پلمپ و تعطیلی یکی از این شرکت های بسیار معتبر، علامت علت تعطیلی آن را راه یابی فاضلاب به مخزن آب و آلودگی آن نام برده است.

ب: آب معدنی های رایج در ایران متأسفانه تماماً در ظرفهای پلاستیکی نگهداری می شوند و با توجه به ماندگاری این آب ها در هوای سرد یا گرم موجب آزاد شدن مولکولهای این مواد پلاستیکی در آب و در نتیجه شیوع بیماریهای بسیار خطرناک را منجر خواهد گشت.
متأسفانه این آب معدنی ها با ظرف پلاستیکی گاهاً ماهها در جلوی مغازه ها و گرما نگهداری می شوند و از کارخانه تا رسیدن به دست مصرف کننده زمان طولانی در مجاورت شرایط جوی نامساعد(هوای گرم.تابش مستقیم خورشید و…) قرار دارد که مصرف این آبها بعلت وجود خطر آفرین ظروف پلاستیکی می تواند بشدت سرطان زا باشد، چون مواد پلاستیکی، از جمله موادی است که امکان هضم آن در بدن به هیچ وجه وجود ندارد و بعلت ساختار آن دفع آن نیز برای قوه دافعه بدن بسیار سخت و گاهاً غیر ممکن است.

?ج: سوم آنکه اگر ما مقداری آب در یک ظرف مناسب شیشه ای د ربسته قرار دهیم بعد یک هفته طبع ما میلی به خوردن آن نشان نمی دهد و معمولاً آب بوی و طعم خاصی می گیرد، اما متأسفانه در کشور ما استانداردهای انقضاء آب های معدنی به چند ماه می رسد، در حالیکه با شرایط مذکور ،ماندن و مصرف آب حداکثر بیش از دو هفته به صلاح نمی باشد و جالب آنکه بعد از چند ماه از ماندگاری این آب های معدنی، هیچ رنگ و بو و طعم و مزه آن تغییر نمی کند که خود این مطلب جای بحث دارد.

?سوال: استفاده از دستگاههای تصفیه آب بله یا خیر؟

?پاسخ: همانگونه که می دانید تصفیه کردن آب در شرایط معمولی به هیچ وجه ضرورت ندارد و با همان سه مرحله مذکور(معطل و راکد گذاشتن آب، جوشاندن بمدت ۱۵ دقیقه و اضافه کردن آب لیمو) آب از نظر آشامیدن در بهترین شرایط قرار دارد.

تصفیه آب آشامیدنی در منازل معمولاً به دو روش انجام می شود.
در روش اول فیلترهای کوچک و صافی های معمولی در مسیر نصب می گردد و جرمهای درشت آب گرفته می شود اما اکثر دستگاههای تصفیه آب مصرفی در منازل اینگونه نیستند، این دستگاه ها دو، سه تا شش نوع فیلتر دارند که مواد متشکله خود فیلتر برای بدن مضر است و در حین تصفیه آب مواد شیمیایی از خود به آب اضافه می کند که برای بدن مضر می باشد و رسوب آن در دراز مدت در بدن برای سلامتی مضر است، البته نظرات مختلف دیگری نیز مطرح است مانند آنکه با: تصفیه آب با این دستگاهها موجب بر هم خورده بالانس آب می شویم مثلاً کلسیم در این تصفیه حذ

_شفاطب_ طالقانی, [۱۰٫۱۰٫۱۷ ۱۳:۲۸]
ف می شود
?ادامه تدریس در صفحه بعد??

و سدیم موجود در آب به تنهائی چون بالانس و تعادل خود با کلسیم که حذف شده را از دست داده وبمروز زمان برای بدن مشکل ساز می گردد.

استفاده از دستگاههای تصفیه آب برای سلامتی مناسب نیست و تاکنون نیز هیچ مرجع سلامتی در کشور استفاده از آنرا توصیه نکرده اند. مااستفاده از آنرا مردود میدانیم و فقط در شرایط مصرف آنرا صحیح می دانیم که غلظت و آلایندگی و سختی آب در آبهای یک شهر بسیار بالا باشد.
البته بهترین راه جهت استفاده از آب های سخت و غلیظ تقطیر آن است، یعنی آب را بجوشانند و بخار آنرا تبدیل به آب کنند و سپس حسب مزاج خود در مورد صلاحدید مثلاً به ازای هر یک لیتر آب یک قاشق مرباخوری شیرینی طبیعی یا مقدار کمی آب لیمو اضافه نمایند، این آب در کیفیت تقریباً با آب باران برابری می کند.

?برخی آداب آشامیدن آب:

?اول آن است که همانگونه که قبلاً اشاره شد تا تشنگی صادق بوجود نیامد آب نوشیده نشود.
?دوم آنکه ظرف آب، مناسب باشد مانند آنکه لبه های ظرف آب پریده نباشد، دهانه ظرف باریک نباشد و درون آن دیده شود و ظرف یا لیوان بسیار بزرگ یا کوچک نباشد و از آلودگی ها پاک باشد.
?سوم آنکه آب زیاده از حد گرم یا سرد نباشد و در صورت دارا بودن حرارت و میل به سردی، آب خنک میل شود نه سرد و آب خنک را نیز در دهان به آرامی بچرخانید تا حرارت آن تعدیل شود و پس از آن فرو دهد.
?چهارم آنکه آب حداقل در سه جرعه میل شود.
نوشیدن ناگهانی ویکباره آب موجب پیدایش باد و ورم در معده وکبدمی شود فی المثل یک لیوان آب را در یک مرتبه سر نکشید،چه آنکه مقدار زیاد آب بالاخص آب سرد در معده های خالی موجب سردی و اطفاء حرارت غریزی معده و فرار نمودن این حرارت غریزی و قوا بسمت خارج می گردد.
در روایات وارد شده که آب را بمکید.
این نوع مصرف آب ،دارای خواص بسیار خوبی میباشد وبرای بدن بسیار مفیداست.

?پنجم آنکه حسب فرمایش اهل بیت در روز ایستاده ودر شب نشسته آب خوردن شایسته تر است.

?ششم آنکه: نوشیدن آب با غذا و قبل و بعد از غذا بعلت رقیق کردن اخلاط معده که وظیفه هضم غذا بواسطه واکنش های شیمیایی را دارند، همچنین بعلت مرطوب و سست شدن عضلات معده و ضعف هضم شایسته نمی باشد، مگر در افراد دارای معده های خشک و بسیار گرم که مصرف مقدار کمی آب، آنهم در هنگام مصرف خوراکی های خشک، که در این افراد بعلت خشکی و حرارت بالا هنگام مصرف خوراکی ها خشک بلامانع است.

?هفتم آنکه: مصرف آب بهمراه میوه ها شایسته و عاقلانه نیست چون ترکیب آب آشامیدنی و لعاب و آب میوه جات بعلت ساختار و متفاوت در بدن ایجاد نفخ و صدای معده و روده و تضعیف احشاء مینماید و موجب تولید اخلاط نا صالح می شود.
البته مصرف انار یا آب انار تازه با آب گرم بلامانع و نیکو می باشد.

?هشتم آنکه: مستحب است هنگام نوشیدن آب بسم ا… بگوید و بر امام حسین(ع) سلام بفرستد و بر دشمنان و قاتلان آن حضرت لعن فرستد و اصل تولا و تبری را به جای آورند.

نکته: به همه عزیزان پیشنهاد می کنم از طریق اینترنت کلیپ علمی به نام(شهادت آب) را دریافت و مشاهده نمایند.

این آزمایش علمی توسط یک دانشمند ژاپنی انجام شد و جهت اطمینان از صحت آن مجدد در برخی دانشگاه های کشور انجام و صحت آن آزمایش اثبات گردید.

خلاصه آنکه در این آزمایش واکنش مولکولهای آب به شرایط، محیط، الفاظ، مکتوبات و … خوب یا بد به نمایش در آمده، بعنوان مثال مولکولهای آب در کنار اسم های مقدس مثل اسم خدا، مهر، محبت و الفاظ مشابه بسیار زیبا و در مقابل الفاظ زشت ساختار مولکولهای آن بسیار بد ونامنظم می شوند و این اشکال مولکولی هنگام گفتن بسم ا…. و سلام بر حسین با مولکولهای آب عجین شده و اثرات جسمی، روحی و معنوی را بر آن مترتب می نماید.

?نهم آنکه: نوشیدن آب بعد از حمام به صلاح نمی باشد، همچنین است بعداز ورزش و بیداری صبحگاهی، چه آنکه موجب نفوذ رطوبت و اطفاء حرارت غریزی در بدن می شود و در حالت اضطرار و تشنگی شدید بمقدار کم و معطل نمودن آب در دهان و غره غره کردن آن آشامیده نشود.

التماس فراگیری طب ایرانی اسلامی
یاعلی
طالقانی