تدریس مزاج شناسی استاد خیر اندیش(جلسه یازدهم)

تدریس: مزاج شناسی تخصصی مدرس: استاد حکیم خیراندیش جلسه: یازدهم استعداد بروز بیماری در چهار مزاج: مزاج بلغم: آرتروز،آرتریت، رماتیسم تا MS، اینها استعداد بلغمی هاست. اگزما دراینها حداقل است. مزاج سودا: سوداوی ها درپوست ، استعداد اگزامایشان بالا است . استعداد بیماری های افسردگی خاص، افسردگیهایی که باخودشانحرف می زنند، دفاع می کنندباخودشان ، […]


تدریس: مزاج شناسی تخصصی
مدرس: استاد حکیم خیراندیش
جلسه: یازدهم

استعداد بروز بیماری در چهار مزاج:

مزاج بلغم:
آرتروز،آرتریت، رماتیسم تا MS، اینها استعداد بلغمی هاست. اگزما دراینها حداقل است.

مزاج سودا:
سوداوی ها درپوست ، استعداد اگزامایشان بالا است .
استعداد بیماری های افسردگی خاص، افسردگیهایی که باخودشانحرف می زنند، دفاع می کنندباخودشان ، استعداد وسواس شدن فوق العاده بالاست ولی استعدادفشارخون دراینها هست ولی کمترازدیگران. کلسترول وتری گلیسرید بازهمینطورکمتر. کلسترول ندارند یا کم دارند.استعداد تری گلیسریدشان بالاست ولی نسبت به دموی ها استعداد تری گلیسرید اینها پایین است. استعداد بیخوابی، درمغز، استعداد وزوز گوش ، بیخوابی دراینها بالاست.

این ویژگیهای کلی است.
حالا ریز شویم. دوباره از اول شروع می کنیم

قبل ازاین که وارد بحث صفرا بشویم یک طبقه بندی منطقه ای را مطرح بکنیم .

امروزه در و پیکر دنیا خیلی باز است، نمی دانیم فردا این نوار می رودآمریکا، اروپا کجا می رود. بعدواکنش آن به خودمان برمی گردد…
الان لازم است هربحثی که می کنیم بعد جهانی اش را هم درنظربگیریم .
ممکن است شما هند ویزیت کنید، استرالیا ویزیت کنید، اسپانیا ویزیت کنید،آمریکا ویزیت کنید بایستی طب سنتی تطبیق منطقه ای هم بدهید.

وقتی ما گفتیم هرگاه پوست، زردگونه شد یعنی تمامی زردپوستان چینی ،صفراوی اند؟؟؟
سرخپوستان آمریکا دموی اند؟؟؟
تمامی سفیدپوستان سفیدبرفی اسکاندیناو بلغمی اند؟؟؟
تمام سیاه پوستان سوداویاند؟؟؟
سیاه پوست داریم سیاه سیاه، لکن دموی؛
سیاه سیاه سیاه لکن بلغمی .

ما در تطبیق معیار اینها ، یک فاکتور را که پوست است حذف کنیم وسایرفاکتورها ببینیم کمک می کندیا نه .

وقتی که شما یک سیاه پوستی دراختیارداشتید که پوست لطیف ونرم داشت، پراکندگی مو درتن نداشت، عروقی پنهان داشت،سفیدی چشمش…. بود،این سیاهپوست بلغمی است.
اینها وقتی واردسن سردی می شوند اینقدرهم بلغمشان بالامی شود که که اندام میانی خیلی بزرگ (خیلی گنده) می شود هیکلهای کله قندی ، چغندری پیدامی کنند،
شانه های لاغر، باسن یک دفعه بزرگ (گنده) می شود بعد دوباره ساق لاغر؛ که ما توی برخی ازاین چاق ها در شمال خودمان هم داریم .که یک مرتبه اندام میانی خیلی چاق می شود.
که توی آفریقای مرطوب این تیپ ها را داریم . در شمال خودمان داریم .در فرانسه داریم .در اروپای مرطوب داریم .

حالا این سیاهپوست رگ آشکاردارد، پراکندگی مو همانطوری است که برای دموی گفتیم ، لثه قرمز ، چشم حالت قرمزی توی چشم آشکاراست. لب کلفت ، ترکیب صورت همان ترکیب که برای دموی تعریف کردیم، پوست وپراکندگی مو همانطور فقط رنگ سیاه، این دموی است.

سیاهپوست سوداوی سیاهپوست یمنی است . پوست سیاه است لکن سیاه چرده ، چروکیده ، موهای وزوزی ، سینه جمع و کتابی ، صورت لاغر، این سیاهپوست هاکه معمولا یمنی هاهستنداین تیپ، این سیاهپوستهای سوداوی اند. خیلی هم محتاط ،خیلی هم آرام ورفتارشان همان سوداویهایی هستند که …

سفید پوست دارید می بینید. وقتی فوتبال تماشا می کنیم، سفیدپوست است علی القاعده براساس مزاج شناسی باید کارآیی کمی ازخودبروز بدهد. ولی واقعا پرتحرک است.اینها علایم تکمیلی مزاجشون را باید ببینیم .علایم تکمیلی مزاجش رو که می بینیم، می بینیم که نه کارایی حررات بدن بالاست. پوست سفیداست و یک نکته که ما بایدفقط اینجا توجه بکنیم غداهای تکمیلی است که اینها به عنوان نوشیدنی استفاده می کنند برای ما قابل استفاده نیست. (مثلا ویسکی برای ورزشکاران غذاست دراروپا .نه برای ورزشکاران برای همه غذاست. شما درپذیرایی هواپیماها ویسکی می آورند .ویسکی می خورند .چون زیادروی نمی کنند مثل ایرانیها، که حالارسیده است خیکش را پرکند. چندcc ، این چندccگرمش می کند.
حرارت می دهد. وقتی حرارت می دهد درست است درموقعیت سرد سیری زندگی می کند، درست است مزاجش سرد است، این انرژی به او می دهد ومی آید درزمین بازی خودش را بروزمی دهد.

ولی این که اینجا هست می خواهد شکمش را پرکند بیفتک گوشت گاو می خورد ،شکمش را پرمی کند ولی انرژی ندارد.توی زمین کم می آورد اگر می خواهی ویسکی را جایگزین کنی بایستی زعفران ، زنجبیل ،زردچوبه بدهی که آن گرمی را جایگزین بکند. حالا می گوییم آن نوشیدنی حرام است،خیلی خوب گرمی که ویسکی دارد باید جایگزینش بکنید و به او بدهید. گرمی را ازاین نوشیدنی می توانی بگیری:

یک نصف استکان ترکیب جوشانده زعفران ، عسل ،فلفل ،زنجبیل انرژی می تواند به شما بدهد که ده برابرویسکی است که عوارض آن را ندارد وانرژی زاییش را دارد.
https://telegram.me/joinchat/DXph7kDEs2ciiVGoIhfpeg

آموزشکده تخصصی طب سنتی اسلامی

اولین و تنها کانال تخصصی آموزشی طب ایرانی اسلامی