تدریس مزاج شناسی کاربردی از استاد طالقانی:(جلسه اول)

تدریس : مزاج شناسی کاربردی جلسه: اول (۱) مدرس: استاد طالقانی باعرض سلام و ادب خدمت همه دوستدارن طب سنتی اسلامی و گسترش دهندگان سلامت. حسب الامر و به درخواست عزیزان و مدیران کانال تخصصی مقرر گردید، حقیر با موضوع وتدریس جدید بنام ” مزاج شناسی کاربردی” در خدمت شما عزیزان انجام وظیفه نمایم. ?همانگونه […]

تدریس : مزاج شناسی کاربردی
جلسه: اول (۱)
مدرس: استاد طالقانی

باعرض سلام و ادب خدمت همه دوستدارن طب سنتی اسلامی و گسترش دهندگان سلامت.

حسب الامر و به درخواست عزیزان و مدیران کانال تخصصی مقرر گردید، حقیر با موضوع وتدریس جدید بنام
” مزاج شناسی کاربردی”
در خدمت شما عزیزان انجام وظیفه نمایم.

?همانگونه که مستحضرید مزاج شناسی از ارکان طب ایرانی اسلامی است و درمانگری که در مبحث مزاج شناسی تسلط کافی نداشته باشد، درمان او ناقص و مانند طب غربی عموما جزیی است و نمیتواند ادعای طب کل نگر را داشته باشد.

اما یکی از صعب ها و دشواری ها در این مسیر شناخت مزاج و طبایع افراد است.

✅در کتب ،منابع مختلف و تدریس اساتید بزرگوار عزیز روشهای خاصی جهت شناخت مزاج افراد ذکر گردیده است، اما معمولا هنرآموزان عزیز در مواجهه با این روشها دچار سرگردانی میشوند.

لذا حقیر حسب تجارب مختلف خود در سالهای مختلف تدریس سعی نموده ام ، شناخت مزاج افراد را برای هنرآموزان ساده و کاربردی نماییم تا به ساده ترین روش و کوتاهترین مدت عزیزان به این علم وهنر مسلط گردند.
لذا در طی جلساتی که در خدمت شما بزرگواران خواهیم بود ابتدا به مزاج و طبع کلی بدن افراد مسلط خواهیم شد وسپس بسمت مزاج وعلائم مزاجی اعضای مختلف مانند قلب، کبد، مغز و… خواهیم رفت و اثر مزاجی هریک از اندام و اعضاء را در کل بدن و کنش و واکنش رفتاری مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار خواهیم داد.

بلطف خدا این تدریسها برای اولین بار بهمراه عکس وتصاویر خواهد بود.

بعنوان مثال وقتی حرف از موی سر دموی یا صفرایی میزنیم تصویری از موی سر یا بینی یا بیشانی صفراوی، دموی، بلغمی وسوداوی را با عکس تقدیم مینمائیم.

یادمان باشد تمرین رمز شکوفایی و تسلط است.

شما باید در آغاز نقش ارکان را در عالم بدانید.

یکی از روشی که ما به دانشجویان وهنراموزان خود ارائه نمودیم و با این روش بسیار پیشرفت چشمگیر داشته اند آن بود که باید در تمام مدت شبانه روز در حال مزاج شناسی باشید.

اگر درخت،حیوان،انسان،صدا و… را میبینید او را مزاج شناسی کنید.

با این تمرین وممارست شما یک مزاج شناس قهار خواهید شد و بسیاری از بیماری ها،خصوصیات جسمی و روانی افراد را خواهید دانست.

فی المثل وقتی در بین درختان به بررسی میپردازید متوجه میشوید درخت انا چوب آن خشک از انجیر است.چوب انجیر انعطاف بیشتری دارد. درختچه انگور بعلت حرارت و رطوبت مناسب و جثه پراکنده ولاغر رشد قدی آن زیاد است وبعلت رطوبت زیاد بسرعت مانند پیچک به درختان واشیاء دیگر میچسبد وبالا میرود.

حیوانی بنام شیر چهارشانه و قوی است و در دویدن شکار استقامت متوسطی دارد(دم.گرم وتر)

اما یوزپلنگ لاغرتر و چابکتر است و در چند ثانیه سرعت او به ۹۰ کیلومتر میرسد (شتاب او زیاد است) اما استقامت او کم است و نمیتواند بیش از حدود ۱۵ ثانیه بدنبال شکار بدود چون بعلت تولید صفرا وحرارت شدید خسته میشود.

به همین نسبت افراد صفراوی دارای سرعت عمل بیشتری هستند اما زود خسته میشوند.

افراد دموی سرعت معتدلتری دارند و در کار وامورات زود خسته نمیشوند و پشتکار دارند.

این بررسی ها موجب تسلط شما بر موجودات و شرایط و مزاج انسانها میشود.

✅البته در این دوره تدریس ما وارد مباحث حاشیه ای نمیشویم و بعد از این جلسه مقدماتی بسمت آموزش مزاج افراد میرویم تا بلطف خدا هنرآموزان بسرعت توان داشته باشند مزاج خود و دیگران را تشخیص دهند.

لازم بذکر است در اوائل شناخت مزاج خودتان نسبت به دیگران سخت تر خواهد بود و سخن دوستان که مرتب بیان میکنند در شناخت مزاج خودمان سرگردان شدیم صحت دارد.

امید آن دارم در این جلسات با تمرین وممارستی که شما خواهید داشت به اهداف این دوره تدریس ها نائل گردیم.

بلطف خدا در جلسه دوم مستقیم وارد مبحث شناخت مزاج و طبایع افراد بصورت کاربردی خواهیم شد.

کانال مرجع تخصصی طب ایرانی اسلامی https://telegram.me/joinchat/DXph7kDEs2ciiVGoIhfpeg