تدریس مزاج شناسی کاربردی مدرس: استاد طالقانی جلسه: سوم (۳)

تدریس: مزاج شناسی کاربردی مدرس: استاد طالقانی جلسه: سوم (۳) مرحله دوم مزاج شناسی مرحله پرسش و پاسخ مرحله دوم از شناسائی مزاج که بیشتر مشخص کننده مزاج حاکم فعلی بر بدن است شامل برخی سوالات است تا آنچه را که در مرحله اول(روئیت بصری) مشخص گردید مستحکم نماید. در مرحله اول ما از مزاج […]


تدریس: مزاج شناسی کاربردی
مدرس: استاد طالقانی
جلسه: سوم (۳)

مرحله دوم مزاج شناسی
مرحله پرسش و پاسخ

مرحله دوم از شناسائی مزاج که بیشتر مشخص کننده مزاج حاکم فعلی بر بدن است شامل برخی سوالات است تا آنچه را که در مرحله اول(روئیت بصری) مشخص گردید مستحکم نماید.

در مرحله اول ما از مزاج جبلی وپایه فرد آگاهی می یابیم وتا حد زیادی نیز به مزاج حاکم فعلی، اما در این بخش با سوالات مختلف سعی برکشف مزاج حاکم فرد می نمائیم چه آنکه مهمترین اصل در بحث پیشگیری و درمان مزاج حاکم و فعلی افراد است تا براساس مزاج حال افراد ضروریات سته، پرهیزات یا درمان مناسب تجویز شود.

گرمی وسردی بدن

در این مرحله از فرد سوال کنید عمدتا شما در طی سال درگرما راحت تر هستید یا در سرما؟
یعنی هوای گرم را بیشتر دوست دارید و در آن راحت تر هستید یا هوای سرد.

آنچه واضح است افراد دارای طبایع گرم (صفراوی ها ودموی ها) به علّت گرمای درونی میل به خنک شدن دارند پس هوا و شرایط خنک را می پسندند اما دو گروه دارای طبایع سرد (سوداوی ها و بلغمی ها) بعلت سردی بدن دوستدار گرمی می باشند تا کمبود گرما را در خود جبران نمایند.

لذا عمدتا مشاهده می کنید افراد دارای طبایع گرم نسبت به گروه طبایع سرد میل به پوشیدن لباس های گرم ندارند وچه بسا در هوای سرد با یک لباس نازک یا آستین کوتاه مشاهده می شوند اما در طبایع سرد این افراد برای حفظ وافزایش حرارات غریضی بدن محتاج لباس های گرم می باشند ودر صورت افزایش بیش از اندازه سردی در بدن وغلبه سردی (غلبه بلغم یا سوداء) خواهید دید فرد حتی در تابستان لباس گرم می پوشد و زمانی که همه محتاج به سرمای کولر می باشند وی بدنبال جای گرم ¬می گردد.

تعریق بدن

دو طبع خشک یعنی سوداوی ها وصفراوی ها بعلت کمبود رطوبت در بدن زیاد عرق نمی کنند وگاهاً حتی در هنگام فعالیت بدنی نیز عرق کمی برپوست آنها نمودار می شود.
اما دو گروه دموی وبلغمی داری شرایط متفاوتی نسبت به دو گروه فوق دارند چه آنکه این دو گروه در بدن خود دارای رطوبت قابل قبولی می باشند.

یک ضرب المثل ایرانی میگوید:
از کوزه همان تراود که در اوست.

کسیکه در بدن خود رطوبت کمی دارد تعریق کمی دارد و کسیکه در بدن خود رطوبت(دم وبلغم) بیشتری دارد، بیشتر از صفراوی و سوداوی عرق میکند.

اما باید دانست فرق تعریق دموی با بلغمی آن است که دموی چون حرارت زیادتری در بدن دارد گاها حتی بدون فعالیت و صرفاً در معرض هوای گرم قرار گرفتن یا فعالیت اندک شروع به تعریق می کنند چه آنکه در این زمان گرما به سمت بیرون متمایل می شود و روزنه های پوست را باز نموده و همراه حرکت خود رطوبت را نیز به بیرون منتقل می کند.
اما در بلغمی ها بعلت کمبود حرارت درونی صرفاً زمانی تعریق صورت می پذیرد که به هر علتی مانند فعالیت و ورزش حرارت درونی تحریک گردد، در هرصورت آنچه واضح است بلغمی ها نسبت به دموی ها کمتر عرق می کنند و مهمتر آنکه عرق دموی ها در لمس گرم و عرق بلغمی ها در لمس سردتر است.

تذکر: (بدون وجود شرایط و عوامل متفرقه مانند سردی وباد و… مقایسه تعریق گرم وسرد باید انجام پذیرد)

عزیزان جهت توجیح بیشتر میتوانند به توضیحات صوتی مختصر که در طی هفته در کانال تخصصی تقدیم میگردد گوش فرا دهند.
التماس دعا

✨کانال مرجع تخصصی طب ایرانی اسلامی ✨عضویت در تنها کانال تخصصی طب ایرانی اسلامی کشور?https://telegram.me/joinchat/DXph7kDEs2ciiVGoIhfpe

منتشر کنید.