تدریس مسکن و زیستگاه از دیدگاه طب سنتی اسلامی جلسه پنجم

تدریس مسکن و زیستگاه از دیدگاه طب سنتی اسلامی
جلسه: پنجم
مدرس: مجمع مدرسین موسسه پرتو سبز هستی

مشخصات اتاق‌خواب

از دیدگاه طب ایرانی اسلامی و اصول سبک زندگی به روش ایرانی اسلامی، اتاق‌خواب اتاقی مهم جهت دریافت آرامش، استراحت، خلوت و جماع زوجین و عموماً اتاق مطالعه برای فرزندان می‌باشد.

با توجه به اهمیت این اتاق به برخی مشخصه‌ها و تذکرات در خصوص این اتاق اشاره می‌کنیم.

الف: اتاق‌خواب نباید سهل‌الوصول و خیلی دم دست و در محل رفت و آمد باشد.
مثلاً نباید طوری باشد که میهمان هنگام ورود به منزل سهواً و به اشتباه با یک معماری غلط به سمت آن هدایت شود.

ب: چون اتاق‌خواب در حقیقت محل استراحت و خواب است باید محلی به دور از صداهای اضافی و نور مزاحم باشد.
ج: افراد حساس به صدا می‌توانند جهت مهار صدا از پنجره‌های دو جداره و عایق مخصوص ضد صدا که بر روی درب‌ها و دیوارها نصب می‌شود استفاده نمایند که در مهار صدا بسیار مثمر ثمر است.

د: نور اتاق‌خواب باید طوری طراحی شود که با نصب لامپ‌های ضعیف و بسیار کم‌نور هنگام خواب موجب تحریک اعصاب نشود، چه آنکه لامپ‌ها و چراغ‌خواب‌ها در اکثر منازل با ایجاد نور غیراستاندارد و زیاد زمانی که فرد در خواب است با اثرگذاری بر روی اعصاب و مغز موجب بی‌کیفیت شدن خواب و عدم دریافت شارژ و انرژی کافی از مدت زمان خواب خود می‌شود.

ه: اتاق‌خواب در صورت امکان نباید خیلی کوچک و خفه باشد، همچنین نباید مانند اتاق پذیرائی یا حال و نشیمن وسیع باشد.
آرامش روحی و جسمی که مقدمه یک خواب مطلوب است در اتاق‌های متوسط سریع‌تر به انسان منتقل و القاء می‌گردد.
متراژ اتاق خواب بسته به شرایط معمولی می‌تواند حدوداً بین ۱۵- ۹ متر تعیین گردد.

و: هوای اتاق‌خواب باید متعادل و متناسب با مزاج افراد باشد، چه آنکه هرگونه گرمی، سردی، خشکی یا رطوبت بیش از حد می‌تواند زمانی القاء و فرو رفتن به خواب و همچنین کیفیت و کمیت خواب یعنی طول مدت زمان خواب را دستخوش تغییر و آسیب نماید.

ز: جنس بالشت و رخت خواب بهتر است در مناطق مرطوب و نم‌دار از پشم طبیعی و در مناطق گرم از پنبه استفاده گردد. چه آنکه استفاده از پنبه در مناطق سرد و مرطوب موجب نفوذ سردی و رطوبت در بدن خواهد شد.

همچنین استفاده از الیاف مصنوعی یا مواد پلاستیکی ضمن تولید الکتریسیته ساکن در بدن مضر بوده وتوصیه نمی‌گردد.

ک: در صورتی که از تخت خواب استفاده می‌کنید باید جنس آن از چوب باشد. استفاده از تخت خواب‌های فلزی به هیچ وجه مورد تأیید نمی‌باشد و وجود هرگونه فلز در اطراف انسان در زمان خواب موجب اثرگذاری منفی بر روی مغز و در نتیجه به هم خوردگی سیگنال‌های مغز و اثرگذاری منفی بر خواب خواهد شد.
ه: در اتاق‌خواب بالاخص اتاق‌خواب کودکان از قرار دادن تابلو، مجسمه و اشکال توهم وترس آمیز بالاخص اشکالی که بعد از خاموشی چراغ ترسناک و توهم آمیز به نظر میرسند خودداری نمائید.
م: کلید قطع و وصل چراغ‌خواب بهتر است نزدیک به رخت خواب یا تخت خواب باشد.

ن: از قرار دادن قرآن، اسماء الهی، تابلوهای مقدس مانند تابلوهای منقوش یا خطاطی به ان یکاد و آیه الکرسی و امثال آن در اتاق‌خواب به علت خوابیدن در آن و دراز شدن پا به سمت آن یا بعلت تعویض البسه زیر و جماع که معمولاً در اتاق‌خواب انجام می‌شود خودداری گردد.

ح: اتاق‌خواب باید طوری طراحی شود که از بیرون از منزل به داخل آن دید و تسلطی نباشد و پنجره‌های آن باید با پرده‌های مناسب مهار گردد.
ط: اتاق‌خواب باید به حمام نزدیک باشد تا در صورت نیاز شبانه، نیاز به غسل بعد از جماع توسط والدین یا نیاز غسل بعد از جنب شدن که معمولاً برای پسران بعد از سن بلوغ اتفاق می‌افتد دسترسی به آن بدون دغدغه باشد.

ی: حتی الامکان در اتاق‌خواب نباید ابزار و وسایل الکتریکی مانند موبایل، تلویزیون و… وجود داشته باشد، چه آنکه وجود این وسایل به علت ساطع کردن امواج موجب برهم خوردن سیستم مغز و امواج مغزی و اثرگذاری در بحث کمیت و کیفیت خواب می‌گردد.
بالاخص قرار دادن موبایل در نزدیکی رختخواب اثرگذاری منفی بر مغز و اعصاب خواهد داشت.
م: کلید قطع و وصل چراغ‌خواب علاوه بر ورودی اتاق بهتر است نزدیک به رخت یا تخت خواب نیز باشد.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.