زیستگاه و مسکن از دیدگاه طب اسلامی جلسه :چهاردهم جلسه اخر

به نام خدا

تدریس: زیستگاه و مسکن از دیدگاه طب اسلامی

مدرس: مجمع مدرسین پرتو سبز هستی

جلسه :چهاردهم)جلسه اخر)

سیستم سرمایشی:

🔸در قدیم‌الایام مردم جهت خنک کردن خود در گرما و فصل گرما از روش‌های مختلف استفاده می‌کردند.

🔸برخی از این روش‌ها مانند مهاجرت به نقاط خنک و جنگل‌ها و ییلاقات، استفاده از زیرزمین‌ها، ایجاد دالان‌های هوا که هوا از سطح پائین و ارتفاع پائین وارد منازل می‌گردید و از سوراخ و دالان بر روی سقف خارج می‌گردید و به این روش ایجاد چرخه و گردش هوا می‌نمود و هوای سرد چون پائین‌نشین است و چگالی و جرم بیشتری دارد با فشار از دریچه‌های پائین وارد منزل می‌گردید و هوای گرم چون سبک‌تر و بالانشین است از سقف و ارتفاع بالای منزل خار ج می‌گردید؛

همچنین جهت خنک‌تر و مرطوب‌تر نمودن هوای ورودی به منزل در حیاط حوضچه‌های متعددی وجود داشت که هوای ورود با برخورد به آب خنک‌تر و دارای رطوبت بیشتری می‌گردید و سپس وارد چرخه و سیکل فوق می‌شد.

🔺این نوع معماری در بسیاری از استان‌های کشور بالاخص در استان‌های دارای هوای خشک هنوز مرسوم است؛

♻️اما باید دانست زندگی صنعتی و آپارتمان‌نشینی برای بسیاری از مردم مجال چنین امری را نمی‌دهد.

 

🔰لذا در ادامه به بررسی تجهیزات سرمایشی می‌پردازیم و هر یک را مورد نقد قرار می‌دهیم.

🔴وسایل سرمایشی صنعتی که همه برقی هستند عبارتند از:

پنکه، کولر گازی، کولر آبی، اسپیلت، فن کوئل.

⭕️تذکر مهم در خصوص وسایل سرمایشی:

باید بدانید از حکمت نظام عالم است که منطقه آب و هوائی مختلف زمین را به چهار فصل تقسیم نمود:

🔺در فصل پائیز بدن به سمت سردی و خشکی می‌رود و در فصل زمستان بدن به سمت سردی و تری می‌رود.

🔺در مجموع در این دو فصل بدن به علت جمود در قبض قرار می‌گیرد و اخلاط غلیظ بلغمی و سوداوی در بدن تجمع پیدا می‌کند

که علت عمده آن تحرک کم و سردی هوا و نوع خوراک می‌باشد.

🔺 لذا در فصل بهار با گرمای هوا، بدن شروع به نضج و پختن اخلاط می‌نماید و در تابستان این نضج و دفع به حداکثر می‌رسد.

🔺حال اگر ما بخواهیم گرما را در حد معتدل تحمل نکنیم و زود هنگام و بیش از نیاز به دستگاه‌های خنک‌کننده پناه ببریم یقیناً در طی چند سال تجمع مواد سوداوی و بلغمی و اخلاط غلیظ در بدن ما موجب غلظت خون، چربی خون، انسداد رگ‌ها و انسداد قلب، انواع سکته‌ها، آلزایمر و سنگ کلیه و… خواهد شد.

🔴پس مؤکداً توصیه می‌کنم در تابستان تا حد امکان گرما را تحمل کنید و وقتی تحمل گرما برای شما بسیار سخت شد به سمت استفاده از دستگاه‌های سرمایشی بروید.

⭕️تذکر ۲ در خصوص استفاده از وسایل سرمایشی:

🔺باید دقت داشت که مزاج بدن با مزاج عالم نباید در تضاد قرار گیرد، فصل تابستان فصل گرماست و این گرما به بدن‌ها بالاخص بدن‌های ضعیف امروزی سختی و فشار وارد می‌کند؛

اما باید دانست استفاده از وسایل سرمایشی نباید با افراط انجام شود و باید در حدی باشد که حرارت بدن را کمی تعدیل کند و نباید هوای داخل اتاق و مجموعه تا حدی سرد شود که سرما به بدن آسیب برساند.

باید دانست تمام ابزارهای مصنوعی سرمایشی اگر درست مصرف نشوند دارای عوارض سوء می‌باشند.

 

در خصوص ابزارهای مذکور مواردی را به صورت مختصر و مفید تقدیم می‌نمایم:

🔸الف: در مسیر مستقیم باد پنکه، کولر، اسپیلت ها قرار نگیرید،

برخورد باد مستقیم این وسایل بر روی مزاج عضو شما را به سمت سردی متمایل کرده و دردهای مختلف سرد به سراغ شما خواهد آمد.

🔸ب: پنکه‌ها مزاج هوائی که به سمت شما می‌رود را تغییر نمی‌دهد اما کولر گازی و اسپلیت ها با کم کردن رطوبت هوا، هوا را خشک‌تر می‌کنند و کولرهای آبی، هوائی که به سمت شما دمیده می‌شود را بسیار مرطوب‌تر می‌نماید، لذا کولر آبی برای مناطق مرطوب و افراد دارای رطوبت زیاد در بدن بسیار مضر می‌باشد، عکس آن برای این مناطق کولر گازی و اسپیلت که رطوبت هوا را تصفیه می‌کند و هوا را با رطوبت کمتر می‌دهد مناسب است.

به عنوان مثال برای شمال کشور یعنی استان‌های گیلان، مازندران و بخش‌های غربی تا مرکزی استان گلستان و جنوب کشور مانند چابهار کولرهای گازی مناسب است و برای استان‌های خشک کشور مانند تهران، خراسان، یزد، اصفهان، شیراز و … عموماً کولرهای آبی مناسب‌تر است.

🔸ج: دقت داشته باشید ماندن زیاد در زیر کولر، تنفس زیاد در فضائی که کولر روشن است موجب جلب بیماری‌های مختلف تنفسی و ایمنی بدن می‌شود و بهتر است پس از مدتی در هوای آزاد قدم بزنید یا کولر را خاموش کنید تا هوای منزل و اتاق عوض شود.

تحقیقاتی که دانشمندان در میان کارمندان انجام داده‌اند متوجه شدند، ماندگاری زیاد این افراد در محیطی که کولر در آن مرتب روشن است موجب تشدید برخی از بیماری‌ها می‌گردد.

د: سعی کنید درجه کولر و اسپیلت را خیلی سرد نکنید بلکه در درجه‌ای باشد که هوای منزل در حد اعتدال قرار گیرد، سردی زیاد در فصل تابستان همان‌گونه که اشاره شد موجب تضاد بین طبیعت بدن و مزاج نظام عالم می‌شود و موجب ایجاد برخی بیماری‌ها مانند غلظت خون، سکته‌ها و …. خواهد شد.

ه: شب هنگام و بالاخص از نیمه شب به بعد تمام سعی خود را کنید که کولر و اسپیلت ها را خاموش کنید چه آنکه مزاج طبیعت و جغرافیا شب هنگام بالاخص از نیمه شب به سمت سردی می‌رود و این سردی در سحر و صبح به اوج خود می‌رسد، لذا این سردی می‌تواند به طبیعت بدن آسیب‌رسان باشد.

🔸و: سرویس و نظافت سالیانه کولرها بالاخص پوشال کولرهای آبی را بسیار جدی بگیرید، چه آنکه غفلت از این امر منجر به گسترش عوامل بیماری‌زا به اتاق‌ها و منازل می‌گردد.

 

پایان مبحث

و من الله توفیق🔸

 

کاری از موسسه پرتو سبز هستی

کانال مرجع تخصصی طب ایرانی اسلامی

@marjaetakhasositeb
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *