شرح اجتهادی کتاب هدایه المتعلمین استاد خیر اندیش جلسه ۲۰

?تدریس طب ایرانی اسلامی شرح اجتهادی کتاب هدایه المتعلمین ?مدرس: استاد حکیم خیراندیش ?جلسه: بیستم ?????????? ?متن کتاب هدایه المتعلمین فی الطب: اندر انواع بلغم‏ باز انواع بلغم را بلون جذا نتوان کردن جى همه سبیدند، بمزه باید جذا کردن‏ اکنون یاذ کنم انواع بلغم. بدانک انواع بلغم بر بنج کونه بوذ یک کونه طبیعى […]

?تدریس طب ایرانی اسلامی
شرح اجتهادی کتاب هدایه المتعلمین
?مدرس: استاد حکیم خیراندیش
?جلسه: بیستم
??????????

?متن کتاب هدایه المتعلمین فی الطب:
اندر انواع بلغم‏
باز انواع بلغم را بلون جذا نتوان کردن جى همه سبیدند، بمزه باید جذا کردن‏ اکنون یاذ کنم انواع بلغم. بدانک انواع بلغم بر بنج کونه بوذ یک کونه طبیعى و جهار گونه نه طبیعى.
اما انک طبیعى بوذ مزه وى شیرین بوذ و باجواف عروق کرد آیذ و محل وى از خون جنان بوذ جن محل شیره خام از مى‏بخته‏ و نیز کویند کى او خونى است نیم‏بخته و منافع بسیار است مرین نوع بلغم را

?شرح استاد حکیم خیراندیش:
همچنانکه صفرا را نمی شد جدا کرد ، بلغم را هم نمی شود .

این اولین کتابی است که به زبان فارسی اصیل نوشته شده است .
بلغم طبیعی برای ساخت اندام های بلغمی تبدیل به خلط دم شدن ، می باشد . وقتی پیاده روی می کنیم یعنی بلغم تبدیل به دم شده ، وقتی ماساژ داده می شود ، بلغم تبدیل به دم می شود . همه ی اینها در صورتی هست که بلغم اولیه اش طبیعی باشد .
این بلغم منافع زیادی دارد . نخستین این است که ….

?متن کتاب:
نخستین منفعت وى آنست کجن طبیعت غدا نیابذ این نوع بلغم را خون گرداند و تن را غذا کند و دیگرم‏ منفعت آنست کى خون را بفسرانذ بدان اندامها کى طبیعت ایشان صلب است جن استخوان و غضاریف و سدیگر منفعت آنست کى غذا کند مر آن اندامها را کى مزاج ایشان سرد است و تر جن دماغ و این نوع بلغم را منفعت بسیارست کى اکر همه

یاذ کنم دراز کردد و کمترین منفعت وى آنست کى اندامها را تر دارد و نظارت‏ اندامها از وى بوذ.

?شرح استاد:
منفعت های مهمش را بحث می کند
گرسنه از سر سفره برخاستن ، روزه های مستحبی و… برای اینست که بلغم زائد طبیعی را تبدیل به دم کند . تعریق هم بخاطر اینست که همیشه بلغم را طبیعی نگه دارد . که جذب تن شود . پیاده روی که در احادیث آمده است و برای بدن دافع بلغم است همین کار را می کند . حرارتی که پدید می آورد بلغم را تبدیل به دم می کند و بلغم زائد را دفع می کند . الان مردم با بلغم زائد بیمار می شوند و می میرند . چون غذا از طریق پرخوری و خواب بی موقع در زمان سرد و عدم تعریق و عدم پیاده روی ، این بلغم انباشته می شود . نرخ سکته ی مغزی به نوجوانی کشیده شده است . سکته ی مغزی علی القاعده بخاطر کهن سالان باید می بود . بچه ها را باید با بازی های بدنی ورزش داد نه چیزهای دیگر .

?منفعت دومش اینست که خون را فشار می دهد و جذب اندام های سخت می کند . جنس استخوان و غضروف ها از بلغم است که باید یک تبدیل لطیف انجام گیرد تا جذب تن شود .
غذای اندام های سرد را تأمین می کند . اندام هایی که جنس مزاجشان سرد است مثل دِماغ یعنی مغز .

?درست هست که جنس مغز از سردی و بلغم است ولی اگر بخواهد در حال تعادل بماند باید بلغمش تأمین شود . اگر همین بلغم که از جنس خودش هست به آن نرسد دچار مشکل می شود . مشکل کاهش بلغم مغز ، خشکی ، کم خوابی ، وسواس های فکری ، عدم انعطاف ، پافشاری بی منطق ( روی هر چیزی بیش از حد پافشاری می کند ) بخاطر کاهش بلغم در مغز است .

بلغم لطیف و طبیعی و رطوبت آرام همیشه باید به مغز برسد . بلغم ظرف جذب اطلاعات است . ما باید این ظرف را داشته باشیم . علت اینکه از جنس مرطوب قرار داده تا انعطاف داشته باشد و بتوانیم همیشه در آن اطلاعات بریزیم .

چرخش مداوم اطلاعات گرمی می آورد و این گرمی مداوم از بین نمی رود لذا جنسش را سرد و تر قرار داده است . این سردی باید تأمین شود ولی بحث در نسبت معتدل است .

?بهترین ماده ای که بلغم طبیعی به تن می دهد ، شیر است . که می تواند به دم تبدیل شود . البته شیر طبیعی و سالم . اگر عسل و خرما در کنارش بدهی صفرا و دم هم تولید می شود .

?اطفال شیرخالص می خورند چون هم به حرارت نیاز دارند و هم به رطوبت . نسبت به رشد طفل در یکسالگی این نسبت زیاد است . چرا رشد زیاد است ؟ چون رطوبت بالاست . ما برای رشد به رطوبت نیاز داریم و بهترین رطوبت زاها شیر است . این رطوبت شیر گرمی در دلش پنهان دارد . یک لیتر شیر چقدر چربی دارد ؟ به همان اندازه هم گرمی دارد . سردی شیرهای الان بخاطر اینست که چربی آن را می گیرند و از حالت تعادل خارج می کنند و الا شیر اصل ، چربی و گرمی دارد .

?وقتی ما از ماست و شیر بد می گوییم ، ماست و شیر طبیعی و اصیل نیست بلکه بازاری های ناخالص هست . ماستی که وقتی با قاشق از کنارش برداری و آب نیاندازد ، این ماست نیست و معلوم نیست که چه چیزی درونش باشد !

?خیلی وقت ها لازم نیست بروید داروهای زیاد یاد بگیرید بلکه اگر ویژگی های خلط و ماده ی اصلی ای که این خلط را تأمین می کند یادبگیرید .
مقدار زیادی از بیماری ها را از همین طریق می توانید درمان کنید .

♻️استاد ناظم می گوید من می خواستم از چنگ یک بیماری فرار کنم . سرطان داشت . به او گفتم یک بز بخر و شیرش را بخور خوب می شوی . می خواستم برود دنبال بز و دیگر اینجا نیا. بعد از ۶ ماه آمد و سرطانش خوب شده بود . تعجب کردم .

گفت: شما که به من گفتی شیر بز بخور رفتم دهاتمان در نطنز و ۶ ماه بودم .

?واقعا مواد غذایی اصلی می تواند درمان گر باشد.
در بهشت چند تا نهر داریم ؛ شیر ، عسل . عسل دم زا و شیر بلغم زا هست . شیر و عسل بهترین غذا هست و هیچ چیزی معادلش نیست . نان لواش سستی می آورد .
من خیلی وقت ها همین ها را نسخه می کنم وقتی غذای واقعی هست چرا اینها را نسخه نکنیم .
قبل از اینکه شخص را با دارو درمان کردید باید با غذا درمان کنید .

✅برای زیبایی چهره ، خشک چشمی و پیرچشمی ، کم خوابی و هر کجا که رطوبت نیاز هست از این بلغم باید استفاده کرد .

?عضویت در کانال مرجع تخصصی طب ایرانی اسلامی
https://telegram.me/joinchat/DXph7kDEs2ciiVGoIhfpeg