مزاج شناسی استاد خیر اندیش:(جلسه هفدهم)

  تدریس: مزاج شناسی مدرس: استاد حکیم خیراندیش جلسه: هفدهم     ادامه مبحث مزاج انواع:   مزاج زخم ها:   زخم ها نیز بر حسب رنگ و بو و شکل حرارت و سردی مزاج دارند. و باید بر حسب نوع آنها روش درمان را گزینش کرد، و داروی مناسب انتخاب کرد و تناسب سردی […]

 

تدریس: مزاج شناسی

مدرس: استاد حکیم خیراندیش

جلسه: هفدهم

 

 

ادامه مبحث مزاج انواع:

 

مزاج زخم ها:

 

زخم ها نیز بر حسب رنگ و بو و شکل حرارت و سردی مزاج دارند. و باید بر حسب نوع آنها روش درمان را گزینش کرد، و داروی مناسب انتخاب کرد و تناسب سردی و گرمی آنها دیر درمان و یا التیام بخش ترند.

 

زخم های قرمزرنگ و زردرنگ زخم های گرم هستند.

 

زخم های زرد دیردرمان و زخم های قرمز رنگ التیام پذیرند.

 

زخم های سفید و تیره رنگ و طوسی رنگ زخم های سرداند و عفونت پذیر و دیردرمان می شوند، تا زمانی که رنگ زخم تغییر نیافته است زمینه درمان ایجاد نمی شود، هر چقدر رنگ زخم تغییر کرد، بوی عفونت آن کم می شود درد آن نیز بهبود می یابد.

 

 

مزاج فلزات:

 

فلزات نیز سردی و گرمی دارند. این دما و سرما از طریق تماس با آن فلز به تن سرایت می کند. و گاهی اثرات بسیار عمیق در بدن باقی می گذارد تا حدی که جبران آن بسیار دشوار است.

 

مثلاً سرب سرد است و آنقدر سردی آن عمیق است که اگر یک قطعه سرب را بر کمر مردی ببندیم نابارور می گردد.

 

طلا یک فلز بسیار گرم است، نقره سرد است، مس گرم است، روی سرد است، آهن سرد است، گوگرد گرم و خشک است، جیوه گرم و خشک است، فلزات ترکیبی مانند برنج گرم است، آلومینیوم سرد است، چدن سرد است.

 

 

مزاج سایه ها:

 

سایه سار درخت بید سرد است و آرام بخش. فرد تب دار می تواند در سایه آن بیارمد.

 

سایه توت گرم است، سایه گیلاس و زردآلو سرد است، سایه صنوبر و سرو سرد است. سایه درخت انگور خنک است، سایه چنار و نارون گرم است، سایه اقاقی و زبان گنجشک گرم است، سایه عرعر سرد است.

 

https://telegram.me/joinchat/DXph7kDEs2ciiVGoIhfpeg

 

آموزشکده تخصصی طب ایرانی اسلامی

 

اولین کانال تخصصی طب ایرانی اسلامی کشور