مزاج شناسی استاد خیر اندیش :(جلسه هجدهم)

  تدریس: مزاج شناسی مدرس: استاد حکیم خیراندیش جلسه: هجدهم   ادامه مبحث مزاج انواع   مزاج عطرها:   با استشمام هر عطری در بدن انسان حالتی پدید می آید که موجب بروز گرمی و سردی و انرژی و بی حسی و بیحالی و یا آرامش و یا رخوت و سستی، فراموشی و یا تیزهوشی […]

 

تدریس: مزاج شناسی

مدرس: استاد حکیم خیراندیش

جلسه: هجدهم

 

ادامه مبحث مزاج انواع

 

مزاج عطرها:

 

با استشمام هر عطری در بدن انسان حالتی پدید می آید که موجب بروز گرمی و سردی و انرژی و بی حسی و بیحالی و یا آرامش و یا رخوت و سستی، فراموشی و یا تیزهوشی می گردد.

 

عطرها نیز غذای مغز محسوب می شوند و ما باید بر اساس قواعدی از آن عطرها بهره بگیریم. اگر از این قواعد استفاده نکنیم عطرها نیز می توانند برای ما عوارضی پدید بیاورند.

 

مثلاً یک فرد گرم مزاج با استشمام بوی عطر گرم مزاج دچار سردرد می شود ولی همین بوی گرم موجب آرامش فرد سرد مزاج می گردد.

 

بر عکس این حالت وقتی فرد سرد مزاج بوی ترشی و یا هر بوی سرد دیگری استشمام کند موجب ایجاد سردرد و سستی مغز و   بی حوصلگی وی می گردد.

 

از این رو لازم است مزاج عطرها  را بدانیم.

 

عطر گل محمدی ، گل مریم، گل یاس، عطر تیروز عطرهای گرم و لطیف هستند، عطرهایی مانند بوی مشک خیلی گرم است.

 

بوی سرکه، آب لیمو، ترشی ها، بوی اسیدی و بوی تعفن از بوهای سرد هستند.

 

بوی مواد شیمیایی مانند تینر، وایتکس، بنزین، نفت، استریل کننده ها اثرات سردی بخشی برای مغز دارند و بوهای سرد تعریف می شوند. و استمرار استشمام آن بوها موجب اختلال اعصاب و حتی فراموشی می شود.

 

 

مزاج لباس ها و پوشش ها:

 

لباس هایی که می پوشیم نیز دارای مزاجی از نوع سردی وگرمی است و می تواند موجب ایجاد سردی و گرمی در تن باشد.

 

لباس پشمی گرم است، ابریشم خیلی گرم است

 

کتان سرد است، لباس های از جنس (آکرولیک) مواد پلاستیکی(نایلون) سرد هستند، فرش ماشینی سرد است. و کسی که روی این فرش می خوابد احساس سردی می کند و ادامه این رفتار موجب درد در بدن       می شود.تشکهای خوشخواب سرد هستند.

 

پشم شیشه گرم است. بنابراین در موقعیت های سردسیری مانند آذربایجان شرقی و غربی و کردستان ایران از تشک های پشمی استفاده می شود و یزد از تشک های پنبه ای بهره می گیرند.

 

ولی در موقعیت جغرافیایی سرد و مرطوب مانند شمال ایران از نمد استفاده می کنند که یک نوع فرش ساخته شده از پشم فشرده است و در موقعیت گرم و تر مانند جنوب ایران و هندوستان از حصیر استفاده    می کنند.

 

https://telegram.me/joinchat/DXph7kDEs2ciiVGoIhfpeg

 

کانال مرجع تخصصی طب ایرانی اسلامی

 

اولین کانال تخصصی آموزشی طب ایرانی اسلامی کشور

 

زکات علم نشر آن است؛ انتشار دهید